Sending
User Review
1 (1 vote)

Şükran Aydın kimdir? 

Ne Hissettinse O

Ne Hissettinse O’sundur ve ben de

Ne Hissettimse O’yum

 

İnsan parçaların bütünüdür. Biz, oyuz, buyuz, şuyuz desek de, bazen hiçbirisi bile olmayabiliriz. Hepsi olmak mümkün olduğu gibi.

 

Ben gittiğim yürüdüğüm gezindiğim yolları, yolculukları yazdım ve belki biraz biraz da gördüğüm manzaraları. Benim dışımdaki herkes, nasıl bütünlerse bendeki beni, o olacağım biraz da.

 

Sanki bir oyuna benziyor böylesi değil mi? Ancak oyun değil.

Varlığımızı ifade edebilmek başka ne ve nasıl olabilir ki? Benim bildiğim bu. 🙂

Belki birçok yolculukta, farkında olmadan bulunmuşuzdur benzer yollarda. Kimbilir?

İşte bütünümün parçaları aşağıda.

 

“yaşamak hamdır, yazmalar damıtık”

 

şükran aydın

 

1986’dan bu yana yazdığı şiirleri “iç konuşmalarım/içimdekiler” diye adlandıran Şükran Aydın, hayattan süzdüklerini “aslolan şiirdir” diyerek ilk şiir kitabını “Mürekkep Acısı” ile sundu (Ekim 2006/Artshop Yayınları).

 

Akademi Gökyüzü, Andız, Denizsuyukâsesi, Her Şeye Karşın, Lacivert Sanat, Kar, Kirpi, Mavi Liman, Mor Taka, S’imge, Sincan İstasyonu, Şair Çıkmazı, Şehir, Şelale, Yesevi dergileri, Cumhuriyet Kitap, Aydın ve Özgür Kocaeli, Birgün Kitap gazetesinde (Türkiye) ve Honar ve Eghtesad (Sanat ve Ekonomi) dergisi Türk kadın şairleri özel sayısında (İran/Tebriz) şiir, yazı ve söyleşileriyle yer aldı.

 

İlk kısa öykü denemesini, Aydın Şimşek’in yaratıcı yazarlık ve deneysel düşünme atölyesinde “Laf” başlığıyla kaleme aldı. Bir sonraki yıl “Büyü Dükkânı” hiç ummadığı an geldi. Notos Öykü Dergisi / Semih Gümüş yazı atölyesinde yazdığı “Başlangıç Noktası” ile öykünün diline elini değdirdi. Daha sonra tüm öğrendiklerini “Çay Kaşığı”na aktardı.

 

4.Selanik/Yunanistan Uluslararası Şiir Festivali, “Yabancı Dilde Şiir” dalında “kök” şiiri birinci seçildi.

 

Topluma Yeni Bakış gazetesinin (Adana) düzenlediği, ekmek ödüllü geleneksel 10. şiir yarışmasında,  öykü yazarı Ahmet Borazan anısına, “t(tertemiz)” isimli şiiriyle onur ödülüne layık görüldü. Ardından gazetenin kültür sanat sayfasında yazma teklifini kabul etti ve altı ay Ne Hissettinse O’sundur ismini verdiği köşeden her gün yazı sunma deneyimini elde etti.

 

Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi 11.cildinde yer alma formu geldiğinde bundan onur duydu.

 

Yeni Şiirler Antolojisi 2007 Şiir Buluşması’nda yer almaktan heyecan duydu.

 

Şiir, en kısa romandır ve de şair, bir büyücüdür diyerek, ilgilendiği diğer uğraşlar içinde asıl yolunun şiir olduğunu anlamış olarak “Anlamın Yaşı Küçük”(Ocak 2021/Artshop Yayınları) ikinci şiir kitabını yayımladı.

 

2021 UNESCO Dünya Şiir Günü İstanbul Etkinlikleri Seçki’sinde yer aldı.

 

Düşünüp, hissettikçe bir yandan da https://nehissettinseo.com’dan seslenmeye devam ediyor.

 

İnternette, atıkların geri kazanılması ve insani yardımlar amacının yer aldığı “geri kazanım e-çaba grubunu” kurdu. Oluşumu daha iyi yönetebilmek ve sivil toplum kuruluşlarını tanımak için, Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Boğaziçi Üniversitesinin “Sivil Toplum Kuruluşu Yönetici Geliştirme Programına” burslu katıldı. Toprak ve bitki dünyasına hayranlığını, amatör bahçıvanlık kursunda bilgiye dönüştürmeye çalıştı. Deniz altı merakını, dalgıçlık eğitimi alarak giderdi. Kuantum, taşların gücü, feng shui, taşların gücü, rüya analizleri, aromaterapi gibi konulara daldı çıktı. Reiki master belgesini aldı, enerji denen şeye evet ancak reikiye hayır dedi. Bu dünya kadar rüya dünyasında da yaşadı. Rüya görmediği günler kendini ceza almış hissetti. Rüya analizi eğitimlerinden sonra analist olmayı isterdi. Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nde (Junior Chamber International/JCI), “Eğitimcinin Eğitimi Programına” katıldı ve rotasını eğitimci olmaya çevirdi. Bireylerin karşılaştıkları yokuşlarda sorun teşkil eden gündemlerine katkı sunabilmek için, Uluslararası Koçluk Fedarasyonu (International Coach Federation/ICF) Coaches Training Institute’nün Co-Active Coaching temel programına katıldı. Dingin Savaşçı ve 60 Numaralı Otoyol filminden o kadar çok etkilendi ki, ulaşabildiği insanlara o filmleri izlettirme çabasında bulundu. Amatör tiyatro atölyesinde, kaybettiği tebessümünü buldu.  Doğduğu günden beri dünyaya hep bir yabancı gözüyle baktı, seyreyledi. O gözlerle, temel-ileri düzey fotoğrafçılık ve Şehir Üniversitesi’nde “Fotoğrafın Felsefesi” eğitimi alarak başladığı mobil sokak fotoğrafçılığına #GözMakinası adını verdi. Astroloji okuluna giderek, “evrende ne varsa insanın içinde, insanda ne varsa evrende”, sözündeki kendine baktı, kendi kaderini tanıdı. Müzik denen ilahi gürültüyü hep mucizevi bulduğundan, söylemeyi denediği müzik korosuna ses çıkarma çalıştı. Söyleyemediğini anladı. Dinlemeye devam etti. Bisiklet sevdasına düştü, “Tolstoy’un Bisikleti” gibi geç demedi, bisikleti öğrendi, bisiklet turuna katıldı, karayolunda o 34 km’le Mars’a gitmiş kadar mutlu oldu. Kısa film ve senaryo atölyesinde, senaryo kalemi edinirken, bir dakikalık kısa filmler çekme hayalini kurdu. Bütün bunlar olurken hiç benimseyemediği finans hayatını 22.yılında noktaladı. 2001’den bu yana Ne Hissettinse O’sundur dediği felsefesi üzerine yaşıyor.

 

Ne Hissettinse O’sundur felsefesi: Ne hissettinse osundur ve ne hissettinse O’sundur.  Hepimizin aynı insan olduğunu düşünüyor, sürekli fark ederek, sadeliğin dinginliğinde acıyı çoğaltmamak üzere bir yaşam sürme çabasını güdüyor.

 

Şükran Aydın her dönem yeni bir sevdaya düşer. O’nu yatağından hayalleri uyandırır. Altın pencereli ev hikayesindeki o altın pencereli evi aramak, bulmak, ulaşmak ve yine evine dönmek gayret ve arzusu yaşam biçimidir. Hedeflediği koşuda her gün koşmak hem tatlıdır hemde çok yorucu. O bıkmama aktivisti. En çok da doğurulmamış çocukları seviyor, çünkü dünyayla tanışmış her çocuğun acısını duyumsuyor.

 

Şükran Aydın

NeHissettinseO-sukran-aydin-2-300x200 Şükran Aydın Kimdir?

 

Zaman Örgüm

NeHissettinseO-sukran-aydin-1-300x200 Şükran Aydın Kimdir?

 

Düsturlarım

NeHissettinseO-sukran-aydin-5-300x200 Şükran Aydın Kimdir?

 

İsimlerim

NeHissettinseO-sukran-aydin-4-1-300x200 Şükran Aydın Kimdir?

 

Bu sayfa 11.04.2021 tarihinde güncellenmiştir.