Anlam Büyük Bir Kelime

Sending
User Review
0 (0 votes)

Anlam büyük bir kelime, her yerde anlam ararım

Anlam büyük bir kelime, her yerde anlam ararım

sukran-aydin-anlam-in-yasi-kucuk-siir-kitabi-ve-soylesi-2 Anlam Büyük Bir Kelime Söyleşi

 

Söyleşi: Kadir İNCESU

 

Şiirlerini “İç konuşmalarım / içimdekiler” diye adlandıran, “aslolan şiirdir” diyen Şükran Aydın’ın ilk şiir kitabı ‘Mürekkep Acısı’nın (2006) yayınlanmasının üzerinden 15 yıl geçmiş.

Yeni şiir kitabı ‘Anlamın Yaşı Küçük’ Artshop Yayınları’ndan çıkan Şükran Aydın ile konuştuk.

 

Sorular – Cevaplar

Şiir, “sokak köpekleri gibi gerçeklerle dalaş”mak mı senin için?
Her şeyle eşleşen ya da zıtlaşan/dalaşan bir iletişim ve etkileşimimiz var. Dalaşarak, hayat merdivenimizi bir üste taşıyoruz bilerek ya da bilmeden. Dalaşma, evraka! dediğimiz bir geçiş. O dalaşmak, kendinden geçmek hali, her ne isen, artık o olmadığın şey, bu yönüyle şiir esirik bir şey, çünkü şair(ler)i esirik.

 

Şiir senin için acına sarılmanın da bir yolu mu?
Mutlu doğdum, bütün mucizevi güzellikler beni buldu, bir kez bile hüzünlenmedim, her aldığım piyangoya büyük ikramiye çıktı, korkusuzum, her şeyden emin ve sonsuz mutluyum – böyle canlı, şair ve de şiir hiç olmuş mudur? Hayır.

Şiir yazmak, yaşanılan, hissedilen, duyumsanan, düşünülen, fark edilen bir şeyi dışarıya çıkartarak gezdirmek, göstermek, dikkate sunmak, mıh gibi işlemek isteğidir. Şiir acıları tamir etmenin en iyi aletlerinden birisi. Acınızı konsantre hale getirip, acınızı aşikâr etmeden aşikâr etme ve yaranızı kanatarak iyileştirme sanatı. Ben de hüzünlerimden dizeler yoluyla ilaçlar ürettim kendime.

 

Aydın “anlamın yittiği anlar”ın peşine mi düşüyor şiirlerinde?
Anlam benim için büyük bir kelime. Her yerde anlam ararım. Denizde, film izlerken, yürürken, uyurken, severken, sevmezken, müzik dinlerken, okurken, ibadet yaparken, mezarlara bakarken, güneşlenirken, hapşırırken… Anlamı hissedemezsem huzursuz olurum, boşlukta kalırım. Anlamı yitirdiğim an’larım çok olur, o yüzden de bir anlam bulursam, onu yere göğe sığdıramam. İnsanın, insana ve diğer canlı/cansıza zulüm etmesini anlayamadığım için bu durumlarda anlamı çok sık kaybederim. O yüzden benim için -anlam arayıcısı- diyebiliriz. Bir gün Anlamın Yaşı Büyüdü demek isterim.

 

Yaşam ve şiirle nasıl bir anlam bağı kurmayı amaçlıyorsun?
Anlam kurabilseydim belki şiirden geçmezdim. Bulamadığım her anlamı, şiiri fener ederek aramış olabilirim. İnsan kendi kümülatif toplamının anlama erişmesini umuyor.

 

‘Bir olmadan iki olmaz’ derken anlaşılmamanın verdiği çaresizliğe mi dikkat çekiyorsun?
‘Yorgun kelime’ şiirinden bahsediyorsun, “anlayabiliyor musun?/ anlam ne yorgun bir kelime” diyen. O da var doğal olarak, zaten fiziki acıların dışındaki acıların içinde az çok anlaşılamamak – anlayamamak vardır. İki kişinin, iki kalbin, iki sevginin, iki ruhun bir olabilme haline erişemeyenin, iki ayrı birey olmasının da tam olamayacağını söylemişim.

 

‘Bırakıt’ adlı şiirinde “yazısını yazar insan/ yazısını yazar gider/ dolmaz, her gelene kalır bir boşluk” diyen Şükran Aydın hangi boşluk’ları doldurduğunu düşünüyor?
Öz yazmayı seviyorum. Bu denli kısa olup, o denli uzun bir içeriğe sahip şiir ‘Bırakıt’. Trilyonlarca iç içe geçmiş bir matruşka seti hayal et. Kendimizce yazı yazıyoruz, bir bakıyoruz yazgımız diğer matruşkanın sınırında bitiveriyor. Böylece yazılarımızla yazgılarımız bir boşlukta harman oluyor.

 

Birgün Gazetesi / Birgün Kitap 08.04.2021 10:48

 

 

Şükran Aydın’ın Kadir İncesu’ya Dair Notu

 

Kadir İncesu bence edebiyat dünyasının Ara Güler‘idir. Ara Güler’ in fotoğrafları  İstanbul ve Türkiye’nin ne zaman değişim, dönüşüm ve yok oluşu başladı, tekrarı olamayacak fotoğraflar haline de geldi. Fotoğraflar, zaman denen o dehşet büyük şeyin izini her geçen gün daha da kuvvetli barındırdı. (Fotoğraflar sadece zaman ilişkisi bakımından ele alınmıştır)

 

Kadir İncesu, her geçen gün edebiyat dünyasının kişilerini ve etkinliklerini görüntü üzerinden kaydeden kıymetli bir arşivin dönülmez ufkundadır. Çektiği fotoğraflarla edebiyat dünyasının taşlarını ölümsüzleştirmesiyle kendisi de ölümsüzleşmektedir.

 

Hemen hemen her fotoğrafı yer/zaman/kişileriyle kaydetmesi iyi bir disiplin alkışlanacak. Saklama koşulların daim olsun dileklerimle, çektiğinden daha da fazla fotoğrafın çekilsin Kadir İncesu. 🙂

(genelde fotoğraf çekenlerin fotoğraflarının çekilmesi unutulur/pek ya da hiç olmaz)

 

09.04.202101:01

 

 

Diğer Söyleşiler

https://nehissettinseo.com/soylesi/

 

 

Mürekkep Acısı ve Anlamın Yaşı Küçük’ü Okudunuz mu?

Evetse, düşüncelerinizi, his’lerinizi paylaşır mısınız iletişim formundan rica etsem? Teşekkürler

 

 

Paylaşır mısınız?

Biz söyleştik, siz okudunuz, içeriği/bu yazıyı iletmek ister misiniz okumasını istediklerinize? Teşekkür ederim

 

Bu sayfa 09.04.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle