Ücretsiz Sinema Etkinliği

Sending
User Review
0 (0 votes)

61865073_2826782310681701_5433117553377411072_o-1024x724 Ücretsiz Sinema Etkinliği NeHissettinseO

Merhaba, İstanbul’da 16 Haziran 2019 pazar günü sinemayla ilgili, ücretsiz iki adet etkinlik duyuru aşağıda olup, şimdiden iyi dinlemeler, izlemeler ve faydalanmanızı diliyorum.

 

Etkinlik Adı

Film Ekipmanlarını Tanıyalım

 

Etkinlik Tarihi – Yeri

16 Haziran 2019 Pazar 14:00 – 17:00

Adres: Caferağa Mah Sakız Sokak Park Palas B Blok No: 12/15 Kadıköy İstanbul Türkiye

 

Etkinlik Ücreti

Ücretsiz

 

Etkinlik İçeriği

Filmdersleri.com kapsamında aylık ücretsiz olarak düzenlenen OPEN HOUSE etkinliğimizin bu ay ki konusu “Film Ekipmanlarını Tanıyalım” şeklindedir. Etkinliğimiz 16 Haziran Pazar Günü Kadıköy’de bulunan Film Dersleri ofisinde gerçekleşecektir.

Katılım ücretsiz olup katılım gösterebilmeniz için etkinlik sayfasından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

İletişim: E-posta: info@filmdersleri.com Tel: 0555 742 32 32

 

Etkinlik Linki

https://www.facebook.com/events/869982050048323/

 

 

62450554_2221747484527597_8261279902053957632_n Ücretsiz Sinema Etkinliği NeHissettinseO

Etkinlik Adı

Sean McAllister ile Sinema Dersi / Master Class

 

Etkinlik Tarihi – Yeri

16 Haziran 2019 Pazar 17:00 – 19:00

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık İstiklal Caddesi No:161, 34433 İstanbul Türkiye

 

Etkinlik Ücreti

Ücretsiz

 

Etkinlik İçeriği

Karakterlerle İçli Dışlı Belgesel Yapma Sanatı

Documentarist’in bu yılki Onur Konuğu Sean McAllister, filme çektiği insanların hayatına girerek yaptığı karakter odaklı belgeselleriyle tanınan bir sinemacı. Kendi kullandığı küçük kamerası sayesinde karakterleri ile kurduğu samimiyet ve güven ilişkisi, belgesel anlayışının temelini oluşturuyor.

İşçi kökenli bir aileden gelen ve kamerasını daha çok alt tabaka bireylerine yönelten McAllister’ın 2000’lerde yaptığı son beş belgeseli, onu dünyaya tanıtan filmler oldu. Toplumsal bağlamları içinde bireysel hikayeler anlattığı Irak, Japonya, Yemen ve Suriye’den sonra kamerasını kendi ülkesine, doğup büyüdüğü şehirde bir karaktere çeviren yönetmenin sözkonusu filmlerinin beşi de festival programında gösterilecek.

McAllister’in kendi belgesel anlayışını kısa klipler eşliğinde anlatacağı Sinema Dersi’nin içeriğini kendi ağzından dinleyelim:

“Magnum’un savaş fotoğrafçısı Rabert Capa ‘Fotoğrafınız iyi değilse, olaya yeterince yakın değilsiniz demektir’ diyordu. Çoğu sinemacı filmini insanların hayatına bakarak çekiyor. Ben insanların hayatının salonuna girerek oradan çekim yapmayı seviyorum.

20 yılı aşkın bir süredir dünyanın pek çok yerinde, kendime has hayli kişisel, yakın çekim, karakter merkezli belgesel niteliğinde filmler yapıyorum. Bugüne kadar filmlerimi hep, küçük dijital kamerayla çoğu kez tek başıma filme çektiğim insanlarla bu şekilde birebir samimi ilişki kurarak yaptım. Kameranın gerisindeki ‘öteki karakter’e dönüştüm.

Film yaparken, çektiğim insanların ‘sesi olmak’, ama aynı zamanda onlarda ‘kendimi bulmak’ isterim. Karakter kraldır. Dolayısıyla filme çekecek doğru karakteri bulmak herşeyin başıdır. Onlar öykünün taşıyıcısıdır. Film, kendi içinde bu insanlara yetki vermelidir. İşin esası, zorlu sorular aracılığıyla bir dostluk inşa etmektir. İnsanları, belki onların farkına bile varamayacağı bir yolculuğa çıkarmaktır. Film en nihayetinde değişime yol açar; bittiğinde, hem perdedeki öyküde hem de filme aldığım karakterlerin içinde bir şeyler değişmiş olur.

Bir dizi ‘hakikat anı’ çekmek üzere insanlarla belli bir uzam ve mekâna ulaşmak istiyorum. Fakat ‘Çok yakın ve çok özel’ ilişki bazen kamera önündekilerin aleyhine olabilir. Kişisel olan kısa sürede röntgenciliğe dönüşebilir. Mümkün olduğunca yakından çekmeme müsaade etmeleri için, filme aldığım insanların güvenini kazanmak isterim. Daha sonra, saygılı olmak ile sınırı aşmak arasındaki çizginin nereden geçtiğine kurguda karar veririm. Öte yandan, çektiğim malzemenin hakikatine de saygı duymak isterim, bu da bazen zorlu bir dengeye dönüşebilir.

Bu sinema dersinde, ‘çok yakın ve çok özel’ çekimin etik unsurlarını tartışarak film külliyatımdan sekanslar sunacağım. Ayrıca, sahne çekiminin ve insanların güvenini kazanmanın uygulanabilirliği üzerine konuşacağım. Yanısıra, filmlerimi kişisel hale getirip kendime ait kılmanın bir yolu olarak dış ses kullanmak ve aynı zamanda BBC’de yayınlamak üzerine konuşacağım. Filmlerimi hiçbir zaman sadece (sırf) arkadaşlarıma izletmek için yapmadım. Dolayısıyla bir kurum adına film yapmak benim için her zaman önemli oldu, öte yandan yayın kurumlarıyla çalışmak hepten ayrı bir sinema dersi konusu ama burada ona da seve seve değinmek isterim.”

* Altyazı Sinema Dergisi işbirliğiyle düzenlenen sinema dersi ücretsiz olup herkese açıktır.

 

Etkinlik Linki

https://www.facebook.com/events/387116292011744/

 

Bu etkinliklere daha evvel katıldıysanız ve/veya katılırsanız izlenimlerinizi aşağıdaki yoruma yazabilir misiniz rica etsem, sizden sonra bu etkinliklere katılacaklar için iyi bir rehberlik olur. Teşekkür ederim.

 

Not: Fotoğraflar ve etkinlik bilgisi, etkinlik link bilgilerinden alıntılanmıştır.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle