Özcan Ünlü Şiir Kitabı Yorumu

Sending
User Review
0 (0 votes)

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı Yorumu

Şükran Aydın’ın ilk şiir kitabı “Mürekkep Acısı” çıktı.

ozcan-unlu-228x300 Özcan Ünlü Şiir Kitabı Yorumu NeHissettinseO

Özcan Ünlü

 

Şükran Aydın’ın ‘iç konuşmaları’

 

Şükran Aydın’ın ilk kitabı “Mürekkep Acısı” çıktı.

O’nu, finans dünyası ve geri kazanım e-çaba grubu çalışmalarıyla tanıyanlar, “şiir kitabı da nerden çıktı” diyebilirler. Aynı zamanda profesyonel bir “yaşam koçu” da olan Aydın, lirizm ve ironinin kenarlarında dolaşan şiirleri ile kendini tanıyanları şaşırtmayı başarabilecek nitelikte bir kitaba imza atmış.

 

Goethe’nin “Her ne yapabiliyorsan onunla başla, çünkü cesaretin içinde zeka ve sihir vardır” sözünü okurlarıyla paylaşarak kitabına başlayan Aydın, acelesi olmayan bir geniş zaman şeyhi gibi, “iç konuşmaları”nı derin ve titiz bir işçilikten geçirerek dizmiş dizelere… Öyle ki, toplam 64 sayfalık kitaba 53 şiir sığdırmış…

 

Kitabın arka kapağına ve ilk sayfasına aldığı satırlardan, Şükran Aydın’ın kendisine pek de “şair” demediği anlaşılıyor. Uslu ve edep sahibi bir çırak edasıyla “iç konuşmalarım” diyor şiirlerine. Böyle yaparak da yakaladığı şiir damarına çekiyor okurlarını.

murekkep-acisi-siir-kitabi Özcan Ünlü Şiir Kitabı Yorumu NeHissettinseO

Şair olanlar -veya şiirden anlayanlar-, kısa şiir yazmanın zorluğunu çok iyi bilirler. Aydın,  bu kısa şiirleri/ dizeleri söylerken zorlanmak ve kontrolü kaybetmek yerine, zekice söz oyunlarıyla farklı bir ritim yakalıyor. Örneğin, “bağ” şiiri, sadece iki dize: “darağacından da incesin/ beni kendine astığın zaman.”

 

Şiirlerinde farklı bir ironi barındırıyor şair. “unutkan ekmek hamuru” şiirinde, “unutkan ekmek hamurusun pişmeden usanmaz aklın” derken, “vara vara gideceğim yer yok”, “aşk: dinlerin en büyüğü”, “suların ötüşünü gürültü deme”, “nasıl yaktın/ karınca bacaklı karıncaları” vb. dizelerde, sözcüklere zekice anlam yüklemeyi başarıyor.

 

Şükran Aydın’ın, “yarım yüzyıldır yoldayım/ sana gelmek ne uzun”, “kederin kaplarında soyunadur/ bahar gelip giydirir elbet şair”, “yollardan öte yangına gittik/ yan yan bittik”, “yandı içim dışım/ yansın içim dışım” vb. kısa şiirlerindeki söyleyiş yeteneği, uzun şiirlerinde -seyrek de olsa- (kadınsındır sadelik sana yeter, aşktan yana bir umuş/ ‘mutlu aşk yoktur’u durmadan öğreniş… vb.) yerli yerine oturmuyor.

 

Mürekkep Acısı”, bir ilk kitap olmanın ötesinde, “doğru” ve “samimi” bir şiir dili kurmak/ kurgulamak isteyen şaire, iyi bir çıkış kapısı aralıyor.

 

Şiirden yana kısır bir yüzyıla giren Türk edebiyatına duruşu, anlam katmanları, söz dizimi, duyarlılığı ve şiire sadakati ile yerli yerinde bir duruş getirme kaygısında olan şair, bundan sonraki çalışmalarının ipuçlarını da bu eseriyle vermiş oluyor… (Mürekkep Acısı, Artshop, 64 s., 2006)

 

Özcan Ünlü 

 14 Kasım 2006

 

Özcan Ünlü Kimdir?

Biyoğrafi

 

 

Mürekkep Acısı / Anlamın Yaşı Küçük Kitabını Okudunuz mu?

Mürekkep Acısı ve Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabını okuduğunuzda oluşan düşünce, his, analiz, değerlendirmenizi, aşağıdaki yorum bölümüne iletebilir misiniz? Ad soyadınız, iletişim bilgilerinizi de eklerseniz sevinirim. Teşekkürler.

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı ve Yorumlar

Hülya Tozlu

Ruşen Hakkı

Aslıhan Tüylüoğlu

Z. Nesrin G. İnankul

Hüseyin Avni Cinozoğlu

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

Şükran Aydın Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

 

Anlamın Yaşı Küçük Şiir Kitabı

Anlamın Yaşı Küçük ve Hissedilenler

Mürekkep Acısı  / Anlamın Yaşı Küçük Kitabını Satın Almak

Kitapları imzalı atın almak için iletişim formunu kullanabilirsiniz

 

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Teşekkür ederim.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle