Mürekkep Acısı ve Ruşen Hakkı Yorumu

Sending
User Review
0 (0 votes)

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı Yorumu

Ruşen Hakkı Mürekkep Acısı şiir kitabı okuması.

rusen-hakki-nin-sukran-aydin-siir-kitabi-murekkep-acisi-yorumu2-300x200 Mürekkep Acısı ve Ruşen Hakkı Yorumu NeHissettinseO

Ruşen Hakkı

 

“Mürekkep Acısı”

Şükran Aydın’ın “Mürekkep Acısı” adlı şiir kitabını okuyorum. Artshop Yayınları arasında çıkan kitapta 53 şiir yer alıyor. Arka kapakta Aydın, şöyle tanıtılıyor:

“1986’dan bu yana yazdığı şiirleri ‘iç konuşmalarım’ diye adlandıran Şükran Aydın, hayattan süzdüklerinin bir bölümünü ‘aslolan şiirdir’ diyerek bizlere, bu ilk kitabı ile sunuyor…”

Kısa şiirlerde daha bir kendi olan şair, ironiyi de seviyor. Örneğin, kitabın ilk şiiri olan “alkış arası” şu dizelerle bitiyor: “elma ağacından incir olarak / düşüşüne mi vurgunum yoksa / bunca öfkenin altında / bir sebep olmalı diyorsun / arıyorsun bütün olmazlarda / kendine yenilmiş bir hisle”.

İşte bir kaç şiir daha:
“ebedî ayrılık – pirler sofrasında bir yemek yedim / kursağım nerdeymiş anladım // bağdan daha büyük bağ verdi çekirdek bana / divanelikmiş aslolan anladım // hasan dağından düşünce daha bi parladım // teni tende nemlendirmemekmiş ebedî ayrılık / ucum yanınca ebedi/yatı anladım // aşklaşmakmış ya zahir’e gitmek / ya müntekim’den gelince anladım // yanmakmış aslolan / ateş bitince anladım.”

murekkep-acisi-siir-kitabi Mürekkep Acısı ve Ruşen Hakkı Yorumu NeHissettinseO
“mürekkep acısı – ölümün kitabında kaç sayfadır yaşam / değdikçe sevdanın elleri neden eskir yapraklar / çekingen zaman en büyük çile / gümüş damlalar en kutsal sessiz iz / içinden içime akar // huzur renginde sıcak topraklar / portakal renginde bir kaç gün / o kısa o küçük o noktalı harflere nasıl sığar / rüzgâra emanet sevda ekini // hiç sevmemişler hiç sevilmeyecekler / neden ciltçi dükkânında çalışır / daha mürekkep acısı yutmamışlar // sözüm sesimi kesme / kitaplar beyhude yazar”.

“bağ – darğacından da incesin / beni kendine astığın zaman.”
“iz – zaman, unuttun bende acını / alıp da gitmedin, serdin postunu”.
“boşluk – yarım yüzyıldır yoldayım / sana gelmek ne uzun”.

 

Ruşen Hakkı

10 Haziran 2007

(21.07.1936-11.04.2011)

 

Ruşen Hakkı Kimdir?

Biyoğrafi

 

 

Mürekkep Acısı / Anlamın Yaşı Küçük’e Yorumunuz?

Mürekkep Acısı ve Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabını okuduğunuzda oluşan düşünce, his, analiz, değerlendirmenizi, aşağıdaki yorum bölümüne iletebilir misiniz? Ad soyadınız, iletişim bilgilerinizi de eklerseniz sevinirim. Teşekkürler.

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabına Yorumlar

Özcan Ünlü

Hülya Tozlu

Aslıhan Tüylüoğlu

Z. Nesrin G. İnankul

Hüseyin Avni Cinozoğlu

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

Şükran Aydın Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

 

Anlamın Yaşı Küçük Şiir Kitabı

Anlamın Yaşı Küçük ve Hissedilenler

Mürekkep Acısı  / Anlamın Yaşı Küçük Kitabını Satın Almak

Kitapları imzalı satın almak için iletişim formunu kullanabilirsiniz

 

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Teşekkür ederim.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle