Sokak Çocuk Yapmaz

Gönerdiliyor
Kullanıcı Oyları
0 (0 Oylar)

Sokak Çocuk Yapmaz – Sokak Çocukları?!

NeHissettinseO-Gozakinasi-e1574848973670 Sokak Çocuk Yapmaz Film Gündem

 

Sokak Çocuk Yapmaz! yoksa Yapar mı?

 

Sokaklar çocuk yapmaz. Erkek ve kadın çocuk yapar, dünyaya getirir.

Bu nedenle sokak çocuğu diye bir şey yoktur.

 

Zevkle karışık duygular içinde yapılan çocukların bazılarının hayatı zevkli olmaz maalesef.

 

Erkek babalar kadın anneler;

ya yaşamlarını yitirerek ve istemeyerek, çocukların akıbetini sokakların inisiyatifine bırakırlar

 

ya da zevkle çocuk yapan erkek baba kadın anne, bilerek, isteyerek, göz yumarak, umursamayarak, hiçe sayarak, ondan kurtulmak üzere, onu yük görerek, onu sevmeyerek, ondan nefret ederek sokağa yani geriye kalan insanların çoğu kez suistimal içeren inisiyatiflerine bırakırlar

 

veya erkek baba kadın anne hayatta olup, kendi çaresizliği her ne ise, onunla mücadele edemeyecek durumda olup, kendi dramlarından başlarını kaldırma gücü için mücadele yerine, “sen kolay olanı seçtin” diyen şarkı sözünü gerçekleştirerek, masumiyetleri yani çocukları suistimali bol, dramı bol, acısı ve zoru bol sokaklara yani diğer insanların inisiyatifine bırakırlar.

 

Bu üç kaba tasniflemenin dışında elbet, dünyanın sokaklarında var olmak zorunda olan her bir çocuk sayısı kadar farklı neden, olabilir.

 

Zevk içinde dünyaya getiren erkek-babanın kadın-annenin, bir masumiyeti sokaklara mahkum edişini, benim senin onun, yani bizim, muhtarımızın, ilçe belediyemizin, il belediyemizin, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşlarının gerekli, ilgi, alaka, sevgi, saygı, önemseme, konuya müdahil olma, koruma, kollama, bireyin akıl-ruh-beden sağlığını muhafaza etme, sınırlarına tecavüz etmeme, bireyin kendini yetiştirmesine, beraberinde toplum için de -iyi- yetişmesine tenezzül etmediğimiz, gereken önemi göstermediğimiz için, tüm acımasızlıklarımızı, kötülük duygularımızı, zalimliklerimizi, kötü kuvvetimizi, kötü gücümüzü, kötü niyetlerimizi dibine kadar bu masum çocukların üzerine boca etmemizin bir sonucu olarak, tüm dünyadaki tüm masum çocukların dramını görmek, hissettmek, anlamak, acil çözüm üretmek zorundayız, eğer gerçekten sandığımız kadar iyi bir insansak, iyi insanlar topluluğu isek.

 

Dün ne yapmadın, yapmadım, yapmadık?

Dün geçti.

Bugün ve yarın ne yapabilirim, yaparım, yaparız?

Diye düşünmek için, vicdan, akıl, bilgi, imkan, zaman hazinemizi harekete geçirip, sokakları temizleyelim.

Çünkü sokaklar da temizdir, biz kirletmezsek.

 

Sokak çocuk yapmaz.

Sokak çocuğu yoktur.

Hepimizde bir ah vardır, hepimizde bir vebal vardır.

Masumiyetlerin yani çocukların düşmesine, kullanılmasına, kirletilmesine fırsat vermeyelim.

Sahip çıktığın, çıktığımız her masumiyet, bizim masumiyet ölçümüzdür.

 

Çocuk yapmaktan dışında da zevklerimiz olmalıdır.

 

Sokağın Çocukları Sinema Belgeseli

Sokak fotoğrafçılığı, proje hazırlama, video-belgesel film çalışması ve fotoğrafın birçok dalında profesyonel işler yapan Şevket Şahintas ve Ufuk Kıray, sokakta görmezden gelinen hayatlar, sokaktaki zorlu yaşam şartları ortaya koymak isteyen ve 2 yıldır devam eden, “Sokağın Çocukları” sinema belgesel çekimlerinin sonuna yaklaşmaktalar.

 

İFSAK 60. Yılda 60 Etkinlik programında (19.06.2019), projeden, filmden kesitler, çekim esnasında yaşananlardan ve başkaca soruları cevapladıkları gösteri-söyleşide bulunmuşlardı, belki katıldınız ve biliyorsunuz.

 

İnsanın Kaderi, İnsandır

“…Yurt’tan çıktığımda 18 yaşındaydım. Pırlanta gibiydim! Küfür etmesini, kötü söz söylemesini bilmiyordum!”

“…Kimsen yok. Her şeyini Yurt karşılaşmış, şimdi çırılçıplaksın! Hiç gidip içinde çorba içmediğin bir evi sana tutmanı söylüyorlar! Ev tutman gerekir. Bir ev nasıl tutulur bilmiyorsun. Nasıl tutacaksın!…”

 

Sokağın Çocukları Sinema Belgesel Kesit Videoları ve Takip

Ufuk Kıray Youtube Kanalı

Şevket Şahintaş Youtube Kanalı

 

Sokak Çocukları Belgeseline Destek Vermek İçin

Onlar, sinema belgeselle, desteksiz yaşamları bize getirip sunmaya çalışırken post prodüksiyon * için sponsorlara ihtiyaçları devam etmekte.

 

Ufuk Kıray, e-posta: ufukcry@gmail.com

Şevkent Şahintaş, instagram: @sevketsahintas

Sokağın Çocukları Sinema Belgesel, instagram: @sokagincocuklaribelgeseli

 

* Post Prodüksiyon, prodüksiyon sürecinde elde edilen görüntü, ses, fotoğraf gibi görsel ve işitsel malzemelerin bilgisayar, donanım ve yazılımlar aracılığıyla kurgu-montajının yapılıp, filmin yayınlanır hale gelmesinin sağlanması.

 

Drama Jüri Özel Ödülü

sokak-cocuk-yapmaz-nehissettinseo-e1574850931180 Sokak Çocuk Yapmaz Film Gündem

Bu arada, Sokağın Çocukları belgeselinin içinden çıkan yavru belgesel “Kadir’in Gecesi”ndeki Kadir, bir kadınla bir erkeğin çocuğu ancak sokağın da çocuğu olmuş.

Kadir, hem masum bir bebek her bebek gibi, hem belgeselin dramatikliklere dikkat çeken amacı, hem konusu, hem çekeni, hem de 2.Uluslararası Siirt Kısa Film Festivalinde, jüri özel ödülüne layık görüleni, ödül zamanında cezaevinde olmasıyla da ikilimleri bizzat yaşayanı. Ödülü, adına Ufuk Kıray almış (15.11.2019)

 

İşte böyle başkaca filmler çekilemesin diye harekete geçelim.

 

Şükran Aydın

18.06.2019 15:54

 

Sokak Çoçukları Olmasın Diyen Faailiyetlerinizi İletebilirsiniz

Sokak çocuk doğurmaz, ancak sokağın çocuğu edilmiş, olmuş çocuklar için yaptıklarınızı, yapmak istediklerinizi aşağıdaki yoruma yazarsanız, hiç bilmediğimiz gerçeklere erişebiliriz hep beraber. Teşekkür ederim.

 

Not: Bu içerik 27.11.2019 günü güncellenmiştir.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle