Yardım Almak Zor Yardım Vermek Kolay

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yardım Almak Zor Yardım Vermek Kolay

 

Yardım almak-yardım etmek, DENGE unsurunu içinde barındırınca işlevsel,muhteşem, güzel oluyor ve anlam büyüyor. Denge gidince, peşinden hayatlar da gidiyor.

 

sosyal-yardim-nehissettinseo-e1585736926810 Yardım Almak Zor Yardım Vermek Kolay Farket

 

DENGE?

Covid19, Kovid19, Corona, Korona, Pandemi, Salgın, Virüs nedeniyle yeryüzü bireyleri alt üst oldu, olmayanlar da olmuş olabilir. Dengeler bozuldu, gelirler yok olurken giderler arttı.

Tüm dünyada birçok YOKLUK baş gösterdi, doktor, şifa, aşı, ilaç, maske, eldiven, iş güvencesi, sağlık sigortası, hükümet desteği…

 

 

Milyonlarca Fakire Karşılık, Rakamlar?

 • Kişi Başına Milli Gelir 51.834 TL?

2019 Yılında Kişi Başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla cari fiyatlarla 51 bin 834 TL, ABD doları cinsinden 9 bin 127  olarak hesaplandı.(Hürriyet /28.02.2020)

 • 2.111.000 Hane Yardım Alıyor

Bizzat bakanın aşağıdaki yazısında var.

 • Türkiye’de 720.000 Çocuk İşçi Var

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 yılının IV. çeyreğinde (Ekim-Kasım-Aralık) Hanehalkı İşgücü Araştırması ile birlikte 5-17 yaş grubundaki çocuklara uygulanan “Çocuk İşgücü Araştırması” adlı özel konulu araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde, kayıtlara geçmiş, 5-17 yaş grubundaki çocuk işçiler 720 bin kişiyi buluyor.(Cumhuriyet 30.03.2020)

 

 

Bireylere Yardım Verme ve Yardım Alma DENGESİNE? Bakalım

 • 21 Mart 2020

 

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı;

“3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun’a göre kriterleri karşılayarak halihazırda düzenli sosyal yardım almakta olan T.C. vatandaşı ihtiyaç sahibi 2 milyon haneye 1.000 TL nakdi destek verilecektir.

Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın herhangi bir başvuru yapmasına gerek olmamaktadır.”

 

 • 31 Mart 2020

2 Milyon 111 Haneye 1.000’er TL Nakdi Desteğin Ödeme Tarihleri Açıklandı

“Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamada “Düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacaktır.” denildi.” (**)

“Açıklamada ödeme tarihleri de şu şekilde belirtildi:

“Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlar 1 Nisan’da,

1 ve 6 olanlar ayın 2’sinde

2 ve 7 olanlar ayın 3’ünde

3 ve 8 olanlar ayın  4’ünde

4 ve 9 olanlar ayın 5’inde alacak.”

Açıklamada PTT Kartı olan vatandaşlarımızın 1.000 TL’lik desteği tüm kamu bankalarının ATM’lerinden komisyonsuz olarak çekebildiği de kaydedildi.”

 

 

1.000 TL Yardım İçin Başvuru Yapabiliyor musunuz?

(**)Yukarıdaki açıklmadan, bBakanlık elinde kaydı bulunan ve halihazırda yardım alan kişilere yardım yapılacağı anlaşılıyor.

 

Buna göre, daha önce ayni ya da nakdi yardım almayan, şimdi /bugün/ilk defa korona virüsü salgını nedeniyle gelirleri bozulup, giderlerini karşılayamayan yeni bireyler ne yapabilir diye düşündüm.

 

Bu yazıyı yazmadan önce aradığım telefonlar ve yaptığım görüşmeler;

 

 • https://www.ailevecalisma.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/merkez-teskilati
Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Bülent TEKBIYIKOĞLU Genel Müdür +90 (312) 705 80 20 sygm@ailevecalisma.gov.tr

 

 • https://www.ailevecalisma.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/tasra-teskilati

 

 • https://www.ailevecalisma.gov.tr/iletisim/bakanlik-iletisim-bilgileri/bagli-ilgili-ve-ozel-kuruluslar1/sydv 
İstanbul Bakırköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) İncirli Cad. No:1 Bakırköy Kaymakamlığı, Bakırköy Merkez, Bakırköy, İstanbul-Avrupa +90 (212) 583 43 76
IP: 634 08 01

 

 

 • Alo 183 http://www.alo183.gov.tr Sloganı:  “Çözümü yalnız aramayın 183’ü arayın”
“Alo 183 Hattı 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir. Alo 183 Hattına yurt içinden yapılan aramalar ücretsizdir. Kürtçe ve Arapça bilen personel bu dillerde gelen çağrıları cevaplamaktadır.

Alo 183 Hattına işaret dili bilen personel görevlendirilerek, işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımızla, 3G uyumlu telefonlar ile hafta içi 08:00 – 24:00 saatleri arasında, Cumartesi günleri ise 08:00-17:00 saatleri arasında 0 549 381 0 183 nolu hat üzerinden görüntülü görüşme yapılabilmektedir.”

 

 

 • Alo 144 Sosyal Hizmet Hattı http://alo144.gov.tr

“Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çağrı Merkezlerinden Alo 144 Sosyal Yardım Hattı aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yürütülen şartlı eğitim/sağlık yardımları, kömür yardımı, gıda yardımı, engelli aylığı, eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar, barınma yardımı, doğum yardımı vb. yardımlar ile proje destekleri hakkında yapılan her türlü talep, öneri ve şikâyetler alınmakta, veri tabanı incelenerek arayan kişiye başvurusunun durumu hakkında bilgi verilmekte, ilgili İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yönlendirme yapılmaktadır.”

 

 • Alo 170SGK Sosyal Güvenlik Kurumu https://www.alo170.gov.tr

 

 • T.C İstanbul Valiliği http://www.istanbul.gov.tr
Adres:Ankara Caddesi 34110 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul istanbul@icisleri.gov.tr Telefon 0212 455 59 00
 • İlçe Kaymakamlığı (*)

 

 • İlçe Belediyesi (*)

 

 • Mahalle Muhtarlığı (*)

Bu (*,*,*) üç merkez de, başvuru almadığını, bunun için yönlendirebilecekleri bir adres olmadığını belirtti.

 

Yardım Talebi Görüşmesi Sonuçları(m)?

Tüm bu telefonların bir kısmı hiç düşmedi yani çalmadı, bir kısmı dakikalarca meşguldü, bir kısmı faxa dönüşmüştü, ulaştıklarım da, ilçe kaymakamlığı sitesinde başvuru formu olduğunu, o formu doldurmak gerektiğini söyledi, kaymakamlığın web sitesinde o formu bulmadım,kaymakamlığı aradım, öyle bir form yok dedi, ilçe belediyesini aradım, başvuru almıyoruz, bakanlıktan bu yönde bize bilgi gelmedi, dedi.

 

Bir İlgilinin,  Vatandaş Olarak Önerisi Ne Oldu?

Bakanlık bünyesinde olup direkt yardımla ilgili olmayan bir birimin telefonunu aramışım, oradaki bey, iki öneride bulundu;

 

 • https://www.turkiye.gov.tr girin

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Alo 183 Sosyal Destek Başvurusu ve Takibi

https://www.turkiye.gov.tr/ aspb-alo183-sosyal-destek

ve

 • https://www.turkiye.gov.tr  ‘den CİMER’e (Cumhurbaşkanlığına) yazın en azından muhakkak ilgili birimlere gidecektir. Sonuç olur olmaz bilemiyorum dedi.

 

 

 • Kendiniz İçin ya da  Bir Başkası İçin Talep Bildirebilirsiniz

  • https://www.turkiye.gov.tr/ aspb-alo183-sosyal-destek ‘ten gerek kendiniz gerekse aile bireyleriniz gerekse komşunuz, köylünüz, başka şehirdeki bir tanıdığınız için (Adına Başvuru Yapmak İstediğiniz Kişi seçeneği var) seçim yapabiliyorsunuz.

 

  • Halinizi anlatan, neden ihtiyaçlı haldesiniz, nelere ihtiyacınız var yaklaşık 3000 karakterle yazıyorsunuz.

 

  • Her kim için müracat ediyorsanız  durumunu ve ihtiyaçlarını açık, maddeler halinde, adres, telefon, yaş, sosyal hakları, medeni durumları, çocuk sayıları…vs. vb. bilgilerini net bir şekilde eklemeniz iyi olur.

 

  • Bu metni önce bir word dosyasında yazıp, kaydedin, sonra bu açıklama sahasına yapıştırın. Uzun bir metni direkt https://www.turkiye.gov.tr üzerinde yazmaya kalktığınızda, sayfa uzunca işlem yapılmadı sanıp, sizi sistem dışına atabiliyor, yazdıklarınız da  uçup gidebiliyor.

 

  • Müracatınız bitince, sistem size numara veriyor, daha sonra yine https://www.turkiye.gov.tr ‘den sonucunu sorgulayabiliyorsunuz.

 

Bahsi geçen 2 milyar TL’li bütçeden 1.000 TL yardım açıklamasıyla ilgili, neredeyse yarım gün ve epeyce telefon saat ve dakika harcayarak elde ettiğim bilgi bu kadar oldu.

 

Bir de bunları yapamayacak bireyleri düşünün!

 

 

 • 30 Mart 2020

 • Biz bize yeteriz Türkiyem’ diyerek bağış kampanyası başlatıldı.

 

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kampanya kapsamında yardım hesabı açıldı.

 

 • Bağış toplama (Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım ve Halkbank) hesap IBAN bilgileri verildi.

 

 • Bağış Yapan Gelir Vergisi Mükellefleri, Vergi Matrahından Bağışlarını Düşebiliyorlar

Halihazırda vergi olarak verilecek tutar, bağış olarak verilmiş oluyor, Bu yönüyle bağış, gelir vergisi mükellefleri için, çok büyük bir çıktı kalemi olmuyor. Gelir Vergisi mükellefi olmayan bir birey, örneğin 10 TL’lik  bağışı öz kaynağından ödemiş oluyor.

“31/7/2004 tarih ve 25539 sayılı resmi gazetede yayınlanan 5228 sayılı kanunun aşağıda belirtilen 28. maddesi ile GVK’nun 89’ncu maddesinde yer alan bağış ve yardım hükümleri yeniden düzenlenmiş ve kuruluşlarımıza yapılan ayni ve nakdi bağış ve yardımların tamamı gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden indirilmektedir.

“Madde 28- Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 89 uncu maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

Diğer indirimler

Madde 89- Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir:

 5. Genel ve Özel Bütçeli Kamu İdarelerine, İl Özel İdarelerine, Belediyelere ve Köylere bağışlanan okul, sağlık tesisi ve yüz yatak (kalkınmada öncelikli yörelerde elli yatak) kapasitesinden az olmamak üzere öğrenci yurdu ile çocuk evi, çocuk evleri sitesi, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi inşası dolayısıyla yapılan harcamalar veya bu tesislerin inşası için bu kuruluşlara yapılan her türlü bağış ve yardımlar ile mevcut tesislerin faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için yapılan her türlü nakdî ve aynî bağış ve yardımların tamamı.”

 

 

 • 31.03.2020

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Kampanyası Yasaklandı. (Haber)

 

 

Yardım Almak Çok Zor İken Yardım Vermek Çok Basit

Bağış kampanyasına katılım bilgileri ve indirim bilgilerinin çok net olduğunu görünce çok şaşırdım. Bu yazıyı okuyan siz de şaşırmış olmalısınız.

 

 

DENGE

Evrendeki bütün disiplinler -ALMA ve VERME- dengesinden bahsederler. 

Dengeyi umdum.

Dengeyi tüm insanlık, tüm ülkeler, tüm ülke vatandaşları olarak bulabilmek umudumla.

 

Önemli Not: İş bu içerikte, bilgi eksikliği,yanlışlığı varsa düzeltmenize açıktır.

 

 

Tecrübeniz, Deneyiminiz Bir Başkasına Işık Olsun

Siz bu süreçte, yardım almak üzere nerelere, nasıl müracat ettiniz, yaşadığınız deneyimler nasıl oldu, nasıl sonuçlar  elde ettiniz, …vs.vb. tecrübelerinizi aşağıdaki yoruma yazarsanız, bir başkasını aydınlatırsınız. Teşekkürler.

 

Sevgiler

Şükran Aydın

31.03.2020

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle