Karar Mı Almak İstiyorsunuz

Sending
User Review
0 (0 votes)

Karar mı Almak İstiyorsunuz?

 

karar-almak2-nehissettinseo-e1571295986711 Karar Mı Almak İstiyorsunuz Farket

 

Sizi dünyaya getirmeye birileri karar verdi. Siz dünyaya geldiniz. Sizinle ilgili kararlar aldılar. “Şimdi süt içme zamanı.” “Şimdi çarpım tablosunu hesaplama zamanı.” “Arkadaşından ayrılmalısın.” “Bu mesleği seçmelisin.” Siz de bu arada bilinçli ve/veya bilinçsiz kararlarınızı verdiniz. Size verilen oyuncağı yere attınız. Yemek saatinde yemeğinizi yediniz. Neyi giymek istiyorsanız onu daha çok seçtiniz. Çalışacağınız sektörü belirlediniz. Mesleğinizi, ortağınızı, personeli, işbirlikçilerinizi, evinizi, eşinizi, halılarınızı,… seçtiniz.

 

Bizler sürekli seçim yapıyor, buna göre hareket ediyor, kararlar veriyor ve sonuçlar alıyoruz. Birbirlerine sürekli bağlı ve/veya bağsız kararları alırken, kolaylık sağlayabilir önerilere açık mısınız? Evetse, beraber ilerleyelim;

 

Her Ne İsek O Olmaya İstekli, Dürüst ve Açık Olmalıyız

 

Duygularımızın, hislerimizin, benliğimizin seslenişine kulak vermeliyiz

Sezgi: Sezme yeteneği, feraset. Gerçeğin, deneye veya akla vurmadan doğrudan doğruya kavranması.

His: Duyu.

Benlik: Bir kimsenin öz varlığı, kişiliği, onu kendisi yapan şey, kendilik, şahsiyet. Bireyin ne olduğu, ne olmak istediği ve çevresince nasıl tanındığı konularındaki bilinçliliği.

Duygu: duyularla algılama, his. Belirli nesne, olay veya bireylerin insanın iç dünyasında uyandırdığı izlenim. Önsezi. Ahlaki, estetik vb. şeyleri değerlendirme, onlara bağlanma yeteneği. Kendine özgü bir ruhsal hareket ve hareketlilik.

Duygu(emotion) sözcüğünün kökü olan motere, her duygunun bir harekete yönelttiği fikrini vermektedir. Oxford İngilizce sözlüğü, duygu’yu, ‘herhangi bir zihin, his, tutku çalkantısı ya da devinimi; herhangi bir şiddetli ya da uyarılmış zihinsel durum’ olarak tanımlıyor. Amerikalı psikolog Dr. Daniel Goleman duyguyu bir his ve bu hisse özgü belirli düşünceler, psikolojik ve biyolojik haller ve bir dizi hareket eğilimi anlamında kullanıyor. Karşımları, çeşitlemeleri, mutasyonlarıyla yüzlerce duygudan söz edilebilir. Her duygu bizi bir şekilde hareket etmeye hazırlar; her biri insan hayatında tekrarlanan güçlüklerle baş edebilecek şekilde bizi yönlendirir. Duygu-zihin-akıl-kalb kombinasyonları arasında denge ve uyum için, öncelikle  duyguları zekice farketmek, anlamak, kabuletmek ve kullanmak oldukça belirleyici.(*) Buna göre aşağıda duygu kelimesi, beraberinde, his, sevgi, benlik…’leri de ima etmeye çalışmaktadır.

 • Hislerinizi anda, şimdide ve sürekli olarak hissedebilirsiniz. Bunlar sizi size, etrafınızı size gösteren göstergelerinizdir. İpuçları verir. Duygularınız ne düşünüyor olduğunuzu keşfetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda sizi aldatabilir de.
 • Duygusal kırılganlık tehlikelidir. Birikir. Ve kısa devreye neden olabilir.
 • Duygularınız enerjidir. Bastırılan duygular geçmek bilmezler. Enerjinizi engeller. Ve bir gün, uygun olup olmadığına bakmaksızın su yüzüne çıkma ihtimalini barındırırlar.
 • Duygularınız eylem değildir. İyi ya da kötü ya da kişilik özellikleriniz değildir. Örneğin; saç rengini sevmediğiniz çalışanınızı dövmezsiniz. Hissettiğiniz her şeyi eyleme dönüştürmezsiniz, dönüştürmek zorunda değilsiniz. Aşırı tepki vermek zihinsel fonksiyonlarınıza zarar verebilir. Duygularınız sizi yönlendirmemeli. Elinizi kolunuzu bağlayan ve tek yöne sizi çeken duygularınızdan kendinizi arındırabilirsiniz. Önünüzü tıkayan duygularınızı terkedebilir ve özgürleşmeyi deneyimleyebilirsiniz.
 • Duygularınıza eşlik eden düşünceleri inceler ve onları da bastırmadan ya da sansürlemeden kabul edebilir misiniz? Duygularınızın sorumluluğu size aittir, sonuçlarıyla birlikte.
 • Hissettiğiniz ve düşündüğünüz şeyler arasında doğrudan bir ilişki vardır. Düşündüğünüz şey nasıl hissedeceğinize etki eder. Bu nedenle bazen düşünme şeklinizde değişiklik yapmak ihtiyacınız oluşabilir.
 • Duygu ve düşüncelerinizi diğer insanlarla konuşmak ihtiyacınızı samimi bulduğunuz kimselerle, siz de samimi olarak yapabilirsiniz. Duygularınızla başa çıkamadığınızda profesyonel yardım almaya açık olabilirsiniz.
 • Duygularınıza ve kendinize güvendiğinizde, onların her birinin içindeki bilgilerin size akmaya başladığını görebilirsiniz. Duygularınız ahlak anlayışınızdan geçtiğinde de kararlarınız yavaş yavaş belirmeye başlar.

 

Karar Alırken İlgilenmemiz Gereken Diğer Şeyler

 • Bedenimizi görmeli, ihtiyaç ve gereklerini ayırt etmeli ve uygun şekilde karşılamalıyız.
 • Ruhumuzun rengini, tavrını, tarzını, yolculuk etme şeklini keşfetmeliyiz.
 • Her ne isek o olabiliriz. Zihnimizle ilgilenmeliyiz.
 • Çok çeşitli nedenler, düşünme ve bir şeyleri anlama yeteneğinizi bozmuş, aksatmış olabilir. Kafanız karışık hale gelmiş olabilir. Bu durumlara rağmen düşünebilirsiniz. Zihninizin çalışabileceğine, anlayabileceğine, çözüm bulabileceğine ve karar alabileceğine güvenebilirsiniz. Kendinizi sevebilir, dinleyebilir ve saygı duyabilirsiniz.
 • Kararınızı, kararlılığınızı engelleyen şeyler; diğer insanların ne düşünecekleri ilgili endişeler, kendinizi mükemmel olmaya zorlamanız ve kendi kendinizi acele ettirmeniz ve başkaca engeller… olabilir. Sizin, size sunduğunuz engelleriniz neler? Bunları yolunuzdan çekmek ister misiniz? Davranışlarınızı değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz.
 • Zihninizin huzura ihtiyacı vardır. Huzur vermek iyi olmaz mı? Kendinizi mevcut koşullardan bir an olsun ayırarak, kendinize, duruma, olaya, hedefe, kararınıza hiç bakmadığınız şekilde bakarak, düşünerek, irdeleyerek, davranarak başkaca çıkış ve ilerleyiş yollarını kendinize yaratabilirsiniz. Sakinleşmelisiniz bunun için önce. O şey hakkında o an karar veremiyorsanız, karar vermenin zamanı gelmemiş olabilir. Eğer zamanı gelmişse bunu duyumsayışınız ve net şekilde görmeniz daha mümkün olabilir. Ne dersiniz?
 • İnandığınız kutsal inancınızdan size ilham vermesini, yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.
 • Endişe etmekten ve endişelerinize saplanmaktan vazgeçmek alternatifleri görmenizi sağlayabilir. Sürekli benzer endişeler yerine, karar konunuz her ne ise onunla ilgili etraflıca bilgiler edinmek faydalı olabilir. Zihninize, tüm yönüyle bilgiler sunduğunuzda, zihniniz bunlarla işlem yapabilecektir.
 • Karar almak isteğiniz konu dışındaki şeylerle olan bağınızı, ilginizi, devam ettirerek, başkaca yeni şeylere de açık olabilirsiniz. Genişleyen zihniniz büyük sahada büyük oyunlar oynayabilir (sonuçlar yaratabilir). Olumlu yaklaşımlarınız, zihninizin, pasları sökmesine yardımcı olacaktır. İyi beslenmiş, iyi bilgiler sunulmuş, rahatlatılmış, sakinleşmiş zihin böyle çalıştırılınca seçeneklerden oluşan kararınızı ortaya çıkarabilecektir.
 • Kendi düşünce gücünüze sahip çıkın. Kararlarınızın sorumluluğunu alın. Başkalarının da kendi kararlarını almalarına ve kararlılıklarının sorumluluklarını almalarına izin verin. Özgürleşin. Özgürleştirin. Kararlarınız kendinize mi yoksa başkasına mı dayanıyor? Bağımlılığınız var mı? Bağımlı olmamak için uğraşın.

 

Kararlarımızı Adaletli Olmak Süzgecinden Geçirmeliyiz

 • Kendinize ve diğerlerine adaletli olabilir, size karşı da adaletsiz davranılmasına izin vermeyebilirsiniz. 

 

 • Karar gemisi, kayıplar olasılığını da beraberinde taşır, hangi kayıpları karşılayabilir siniz?

 

 • Kararınız sonucunda kaybedebilecekleriniz neler? Bunlara ne kadar tahammül edebililirsiniz? Kararınız rast gitmezse sizi kendinizce güvencede tutacak olanaklarınız neler? Öncesinde ve sonrasında olasıkları, planları barındırmadığınızda güneşe de yağmura da çıplak yakalanmış gibi olmaz mısınız?

 

Hedef Fenerinden Faydalanmalıyız

 • Şu bir saat içinde, bu hafta, bu ay, bu yıl ve gelecek yıllardaki hedefleriniz var mı? Neler?
 • Sağlam bir şekilde belirlenmiş bir hedef sizi amacınıza doğru giden yolda tutar. Bu bir sihirdir. Bu büyüyü kullanın. İhtiyacınız olan her şeyi bir hedefe dönüştürebilirsiniz.
 • Gereklilikleri ortadan kaldırabilirsiniz. Kendinizi ve hedefinizi daha rahat bırakabilirseniz, hedefinizin, nerede, nasıl, kimlerle, hangi şartlarda olacağına dair kesin saplantı ve endişelerinizden kendinizi arındırarak özgürleşebilirsiniz.
 • Hedeflerinizi yazmak, seslendirmek, resimlemek, hedefinizi daha canlı, daha heyecanlı, daha belirgin ve yakın kılar mı, ne dersiniz?
 • Her anınızı hedeflerinizle ilgili size uygun gözüken şeyleri yaparak geçirmek iyi olabilir.
 • Hedeflerinize ulaştığınızda, onları gerçekleştiren kendiniz, katkı sunan her koşul, her kişi ve kutsal inancınız teşekkürü hak ediyor. Tam şimdi teşekkür etmenin büyüsünü kullanın. Değer bilmenin huzurunu yaşayın. Ulaşmış bir hedefin keyfini yaşayıp, yaşatabilirsiniz.
 • Eğer hiç hedefiniz yoksa, ilk hedefiniz “hedeflerinizi belirlemek” olsun. Ne dersiniz?

 

Her Ne İsek O İken, Tekrarlananlar

İhtiyaçlar, istekler, karar almalar hiç bir zaman bitmeyecekler. Çözülebilir ve/veya çözülemez problemler oluşacak. Çözülemeyenler kabul edilmeye çalışılabilir. Hayaller kurulur. Gerçekleşmeyebilir. Gerçekleşebilir. İyi şeyler olabilir. İyi şeyler olmayabilir. Bu devam eder gider. Burada en önemli olan, bunların hepsi dinginleştirilmiş süreçten geçirdiğiniz için tamamdırlar.

 

Sabırlı olabilirsiniz. “Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır” sözünü birçok kez yaşantımda deneyimlemişimdir. Ya siz? Sabrederken siz de kutsal inancınızın zamanlamasına inanabilirsiniz. Siz hazır olun. İsteğiniz, hedefiniz, ihtiyacınız, kararınız da gerçekleşmek için hazır olduğunda sizi bulabilir böylece.

 

Dışarı çıkmanın tek yolu içinden geçmektir.(Fritz Perls)

Yukarıdaki tohumları ekmek çaba gerektirir. Mis gibi muhteşem lezzetli ürünlerinizi almak için, karar almak ve kararlı olmak tarlasını sürün.

Sevinç yaratan sonuçlar, başkaca hedefler için cesaret, sevinç yaratmayan sonuçlar ise başkaca karar ve kararlılık için deneyim oluşturur.

Dışarı çıkın, içinden geçin, kendinize ve kararınıza gelin.

 

Şükran Aydın

27 Mayıs 2008

 

(*) internetten derlenmiştir.

(**)İlişkilerde bağımlılığa son, Melody Beattie (Ganj Yayınları) yaşanmış, gözlemlenmiş, onlarca öyküden ve kitaptan yoğurulmuş kitaptan yer yer alıntılar yapılmıştır.

 

Siz Karar Alırken Hangi Sihirlerinizi Kullanıyorsunuz?

Aşağıdaki yoruma yazarsanız, kararlı insan sayısını artırmış olursunuz dünyada. Teşekkür ederim.

 

Paylaşır mısınız?

Bu yazı karar alma sürelerinizi gözden geçirmenize vesile oldu ise, yararı yayılsın dize paylaşır mısınız rica etsem? Teşekkür ederim.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle