Gündem

Sending
User Review
0 (0 votes)

Gündem

Gündem bölümünde bugün, yardım etme lezzetine aracı mı gerekir? diyerek başlamak istiyorum.

sukran-aydin-gundem-yazilari-farket-nehissettinsseo-e1638036344399 Gündem Farket

Gündem : Firmaların Duygu Sömürüsü

Dem bu dem deyip gündem denilen alametin peşinde bugün;

 

Trendyol firmasının Sepette İyilik diye katkıya davet ettiği 39 Sivil Toplum Kuruluşunun ürünlerinin satışını koymuş web sitesine. Anladığım kadarıyla sistem şöyle işliyor, bu kurumlar Trendyol’a başvuruyor, aralarında nasıl bir sözleşme var, Trendyol bu satışlardan kar/komisyon ya da başkaca gelir eldee diyor mu bilmiyorum(z)? STK’ların satışa sundukları ürünlerden aldığımızda, o STK’lara katkı sağlamış oluyoruz. Oysaki direkt STK’ların banka hesaplarına para yatırmak veya başkaca eşya nevinden, konuları ile ilgili bilgi, tecrübe, lojistik, iletişim, insan gücü … vs. vb. katkıyı direkt sağlamak isteyen aracısız sağlayabilir.

Bu yönüyle STK’ların kazanç/gelir/kaynak/imkan oluşturmak için, üretim merkezi olmadıkları halde, gerçek ticari işletmelerin konusuna giren ürünleri logolarıyla yaptırmak ve satmak durumunda kendilerini mecbur veya kendileri için olağan bulmaları da tuhaf durmaktadır, eğer konuyu sağduyulu, sağlıklı, objektif ve tarafsız olarak düşünürsek.

 

Trendyol’un Kasım 2021’de 3.000.000.000 TL (üç milyar) reklam harcaması yaptığını söylemiş ekşi sözlükte bir kullanıcı. Tarkan’a 1 yıl boyunca yer alacağı reklamlar için  15.000.000 TL (onbeş) ödeyecekmiş.

 

Şimdi Sepette İyilik tam iyilik mi, yani bu kadar reklam yapacak gücü varken, karından, kazancından direkt kendi nam ve hesabından, sessizce, karşılıksız ve yüksek iyilik yapabilecekken, 39 STK’yı ürün satışı yaptırarak, nihai (son) iyilik sahibini tüketici yani bu ürünleri alacak size, bize, ona, buna, şuna, kısaca bireylerin/firmaların duygularına oynamak suretiyle yapıyormuş gibi olması, dostlar alışverişte görsün olarak değerlendirilebilir.

Sepetlere kalan iyilik bu haliyle son derece itici. Ürkütücü. İyilik kelimesi bu denli sepete düşmemiştir.

 

 

Domestos çamaşır suyu reklamında, “10.yılında 10.000 okula daha bağış yapıyor” diyor.

Yurt dışı kökenli firma, 1999 tarihinde Türkiye’ye gelmiş ve ev temizlik pazarının %25’ini almış.

Firma, Türkiye’de 2021 yılı itibariyle 22 yıldır ürün satıyor.

 

 

Cheetos reklamında, “7 ilde bakım evine destek oluyoruz” diyor.

Yurt dışı kökenli firma, 1948 yılında kurulmuş. Türkiye’nin yerli markası Uzay Gıdanın tüm hisselerini 1993’te almış. Türkiye’de Frito Lay adıyla faaliyet gösteriyormuş.

Firma, Türkiye’de 2021 yılı itibariyle 28 yıldır ürün satıyor. 

Firma web sitesinde 17.09.2021 tarihinde, Haytap (Hayvan Hakları Federasyonu) ile PepsiCo Markası Türkiye’nin 7 bölgesinin 7 şehrinde hayvan bakımevlerine ameliyathane kurulmasını sağlayacakmış. Kampanya Kasım 2021 sonuna kadar devam edecekmiş. Bu tam olarak ne demek pek açık değil. Sadece Kasım 2021 sonuna kadar olacak satışların karından mı destek verilecek? Eğer öyleyse aklımızda hep, sürekli Pepsico ya da Cheetos hep bu yardımı yapıyor, yapacak zannı kalabilecek. 

 

Bir elin verdiğini diğer elin bilmemesinin gerekliliğine katılan bizlerin olduğu bir ülkede, biz satarız, siz alırsınız, kar elde ederiz, önce elde ettiğimiz karlarla değil de, yeni, şimdi elde edeceğimiz karla, yapacağımız, yaptığımız katkıları, reklamlarda böyle rahat rahat kullanırız davranışı beni açıkçası rahatsız etti.

 

Peki sizi rahatsız etti mi?

 

Ben zaten yardım edeceksem, araya bir firmanın, hele ki yabancı sermayeli bir şirketin bunu benden alıp başkasına verme aracılığına hiç ihtiyacım yok.

 

Belki başkaları da vardır böyle. Onları yorum bölümüne yazarak haber verirseniz sevinirim.

 

Şükran Aydın

27.11.2021 22:11

 

Gündem : Korku Ekonomisi

cihan-demirci-karamizah-cizimi-1024x744 Gündem Farket  Çağ içinde bir başka çağdayız, “KORKU” çağındayız

Karamizah karikatür çizimi : Cihan Demirci 27.11.2020

Dem bu dem deyip gündem denilen alametin peşinden bugün de böyle giderek iyi mi ettik? 🙂

27.11.2020 19:32

 

mikrop-dergisi-ercan-akyol-karamizah-cizimi Gündem Farket

Karamizah karikatür çizimi : Ercan Akyol 22.11.2020

Dem bu dem deyip gündem denilen alametin peşinden bugün de böyle giderek iyi mi ettik? 🙂

22.11.2020

 

 

Gündem : Helallik

Helallik ; Hz. Peygamber (s.a.s.), üzerinde kul hakkı bulunan kişilerin, hak sahibi olan mazlumlardan helallik almalarını öğütlemiştir. Bunun yapılmaması durumunda hesap gününde haksızlık yapan kişinin salih amellerinin, haksızlığı ölçüsünde alınarak hak sahibine verileceğini, eğer verilecek salih amel bulunamazsa o zaman da mazlumun günahlarının zâlime yükleneceğini belirtir (Buhârî, Mezâlim, 10). (Diyanet)

 

Recep Tayyip Erdoğan 14.05.2021’de yaptığı konuşmada şöyle bir cümle kurmuş ;

“Kısıtlamalardan etkilenen esnaflarımızın bir kısmı ile turizm sektörümüze de bu zor dönemde ayakta kalabilmeleri için her türlü desteği vermenin gayreti içerisindeyiz. Buna rağmen sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız, çalışanımız olduysa hepsinden helallik istiyoruz. “

 

Gündem konusu ile ilgili paylaşımlarda hakkını helal edenler, helal etmeyenler ya da hiç yorum yapmayanlar olmuş.

 

Bu tarihten itibaren sosyal medyada en çok da “Hakkımız Ata’ya Helal Olsun” şeklinde ifadeler olmuş.

 

Atatürk’e hak helal edebilmek için ;

öncelikle hakkımızın geçmesi lazım ve bunun için de 10 Kasım 1938 ve öncesi doğmuş olmalıyız. Bu iki şarta sahip olmayan biz, hangi hakla Ata’ya hakkımızı helal ettiğimizi söyleyebiliriz, çünkü üzerinde hakkımız yok?

 

Denilmek istenen hal, anlaşılmakla beraber, mantığı, izanı, endazeyi, ölçüyü, kuralı, esası kaçırıldığında yapılmak istenen eleştiri sulanmış ve eleştirinin zemini kaymış olmaktadır.  

 

Eğer teşekkür etmek, değer bilmek, kıymet bilmek, minnettarlığı ifade etmek istiyorsak, bunu olağanüstü dolaylı yollardan sarpa sararak yapmak yerine, direkt, açık, net,tutarlı, mantıklı, dosdoğru amaca yönelik yapmak daha iyidir. Bu, hayattaki her iletişim, ilişki ve tutumda geçerlidir.

 

Hakkı bize geçen her canlıya hakkını iade etme şansımızın olmasını ve kimsenin kimseye hak borcunun kalmamasını dilerim.

 

Not: yazıyı şöyle de okuyabilirsiniz, sizi hiç hayatında görmemiş olan Barack Obama (eski ABD başkanı) çıkıp,

“…(sizin adınız olacak burada) sana hakkım helal olsun derse” ne kadar haklı olur? diye düşünerek okursanız yazıyı, söylenmek istenen daha da berraklaşacaktır.

 

Şükran Aydın

22.05.202101:33

 

Gündem ve o gündemlere ilişkin fark ettiğim şeyleri  kısa ve net olarak bugünden itibaren buradan yazacağım.

23.05.2021 01:21

 

 

Diğer Fark Et Yazıları

https://nehissettinseo.com/farket/

 

 

Gündem ve Sizin Yorumunuz?

Aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. 

 

 

Gündeme İlişkin Fark Et Yazısını Paylaşır mısınız?

Bu yazıyı beğendiyseniz rica etsem paylaşır mısınız? Teşekkür ederim.

 

Sayfa 04.12.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yazar

İlgili Yazılar

One Response

  1. Nuray Oruç

Yorum Ekle