Ay Tutulması ve Astrolojik Etkileri

Sending
User Review
0 (0 votes)

Ay Tutulması

Boğa Burcunda Ay Tutulması Neler Anlatıyor? 19.11.2021

ay-tutulma-haritasi-19-Kasim-2021-1024x567 Ay Tutulması ve Astrolojik Etkileri Astroloji  Ay tutulması Dünya’nın Ay ile Güneş arasına girmesi olayıdır. Ay’ın Dünya’nın gölgesine girmesi ile Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında dünyanın gölgesi Ay’a düşer. Bu 1.360.000 km uzanan gölge konisi Ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir.

 

Ay tutulması, yeryüzünün Ay’ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay’a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya’nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya’nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Ay Dünyanın etrafını dönerken Ay düğümlerinden birine giderek yaklaşır ve 12-24 derece içindeyken dolunay meydana gelir. Dolunay düğüme ne kadar yakın olursa Ay tutulması da o kadar büyük olur. Kuzey ve Güney Ay düğümlerine 12° 15 yakınlıktaysa dolunay olursa parçalı tutulma eğer tutulma Ay düğümlerinden 0° ile 3° 45 arasında ise bu tam tutulmadır ayrıca bu uzaklık 3° 45 ile 6° 0 arasında ise hem tam hem de parçalı tutulma olur.    

 

19.11.2021 Ay tutulması İstanbul’a göre  saat 11.57’de 27 derece Boğa burcunda  meydana gelecek, bu tutulmada özellikle Uranüs ile Mars karşıt açıda olduğundan dolayı bu dönem enerjimizi sabit bir yönde kullanmamız zor olabilir, aşırı değişken durumlar  ve enerjimizi nasıl kullanacağımız konusunda  kararsızlıklar, kazalar ve yaralanmalar meydana gelebilir, aşırı sinirlilik ve asabiyet bize zarar verici çalışabilir aynı zamanda Merkür’ün Akrep burcunda olduğundan dolayı  düşünce ve fikirler de sabit durumlar hisler ve duygular ile hareket etme sağlıklı düşünememe ve iyi kararlar alamama verebilir, tutulmaya kare açı yapan Jüpiter abartılı duygusal tepkiler ve dürtüler de dikkatsizlik, sorumsuzluk ve aşırılık da getirebilir, tutulmaya üçgen açı yapan Plüto ise  duygusal hassasiyet ve psişik algı getirmekte aynı zamanda her şeyi daha güçlü hissetme ve yoğun duygusal tepkiler büyük olasılıkla dönüştürülme enerjisi verecektir, psikolojik olarak da bilinçaltınızın derin, karanlık alanlarına erişme durumu verecektir ayrıca diğer insanların duygularını araştırmaya yönlendirilebilirsiniz, Boğa burcunda olan tutulmalar daha çok toprak, tarım ve ekonomi ile ilgili karmaşa getirici olarak çalışabilir.

 

Bu dönem etkin olan sabit yıldız Algol  Satürn ve Jüpiter’in doğasındadır;  talihsizlik, şiddet, kafa kesme, asma, elektrik çarpması ve çete şiddetine neden olur ve diğerler nedenlerden dolayı da  ölüme neden olan inatçı ve şiddetli bir doğa verir. Göklerdeki en kötü yıldızdır.  Sabit yıldız Algol, Jüpiter’in doğasına sahiptir, ancak aynı zamanda bir baş belası olarak uzun bir geleneğe sahiptir. Göklerdeki en talihsiz, şiddetli ve tehlikeli yıldızlardan biri olduğu söylenir. Bu, Jüpiter’in en sapkın anlamlarını üstlenmesi gerçeğiyle açıklanır:  çok fazla ısı, bu gezegenin tüm faydalı özelliklerini bozan aşırılıkçı eylemlere yol açar ancak Algol’un olumlu yanı da vardır özellikle “yüksek ruhsal enerjiler” yaydığı  söylenir, ancak bunları yalnızca zaten yüksek ruhsal gelişime ulaşmış olan insanlar alabilir bu durumda dahi  bu  kişilerin yollarında zorluklar ve engellerle karşılaşacakları ve bu engelleri aşmak için çok fazla enerji harcamaları gerektiği yazılıdır, çabaları başarısız olursa, güçlü karşı kuvvetler ve düşmanlıklar ortaya çıkacaktır ayrıca kişinin bu enerji ile olumlu yönden faydalanması için dürüst bir amaç duygusuyla, en azından bir tür felsefe, din veya ideale göre yaşamaya çalışma arzusuyla bağlantılıdır, bir bakıma bu hayatı iyi şeyler ile doldurmasına da bağlıdır.

 

Bu tutulmanın korona virüs salgını üzerinde zararlı bir etkisi olması muhtemeldir çünkü Algol genetik, mutasyon ve evrim ile de ilişkilidir. Böylece korona virüs yeni varyantlar yoluyla gelişmeye devam edebilir,  mevcut aşılara dirençli durumlar daha fazla ortaya çıkabilir ve  daha fazla hastalık ve ölüm olayları olabilir. Algol, “çok sayıda insanı etkileyen olaylar, özellikle büyük meteorolojik olayların neden olduğu olaylar” ile ilişkili Persues takımyıldızına aittir. Algol sabit yıldızı  aşırılıklara neden olur ve Jüpiter ile tutulma karesi aşırı hava koşullarının olumsuz etkisini güçlendirebilir.

 

Ay Tutulması ve Kişisel Harita Üzerinde Etkisi?

  • Haritada hangi eve düştüğü, doğum haritasında ASC, MC ve gezegenlere 5 derece orb içinde mi?
  • Doğum haritasında herhangi bir açı kalıbı üzerinde irtibat kuruyor mu?
  • Tutulma başka bir transit gezegenle irtibatı var mı?
  • Tutulmanın yönetici gezegeni ve bu transit gezegen doğum haritası progresss ve güneş dönüş haritalarındaki herhangi bir gezegenle irtibat halinde mi?
  • Tutulmanın herhangi bir sabit yıldızla irtibatı var mı? gibi etkilere bakılmalıdır. Her tutulmadan herkes etkilenecek diye bir kavram yoktur.

 

Yükselen Burçlara Göre Tutulmanın Etkileri

Koç Burcu: Bu dönem parasal ve maddi olaylar sorunlar özellikle kendi parasal kaynaklarınız üzerinde baskılar olabilir.

Boğa Burcu: Duygusal anlamda çalkantılı dönem özellikle ilişkilerden gelen baskılar bunaltıcı olabilir.

İkizler Burcu: içsel ve ruhsal anlamda sıkıntılar psikolojik sorunlar, kaza ve yaralanmalara çok dikkat edilmelidir.

Yengeç Burcu: Sosyal alanlar ve arkadaşlık alanında gerilimler yaşanabilir, bu alanda özellikle baskı altında olacağınız bir dönem içinde olabilirsiniz.

Aslan Burcu:  Kariyer alanında baskı altında olma, değişim gibi olaylar beklenebilir.

Başak Burcu:  Fikir ve düşünceler de duygusal açıdan baskı altında olma, yabancılar ilişkiler de ve hukuki durumlar da sorunlar beklenebilir.

Terazi Burcu: Ortaklaşa konularda sorunlar, eş yada ortağın parasında sorunlar, kredi gibi durumlar da ortaya çıkan gerginlikler.

Akrep Burcu: Eş yada ortaktan gelen duygusal baskılar ve sorunlar bu alanda değişim ve özgürlük isteği olabilir.

Yay Burcu: Fiziksel sağlık ön planda olmakla birlikte ruhsal açıdan da sağlık durumlarına dikkat edilmelidir, özellikle boğaz hastalıkları ön plana çıkabilir.

Oğlak Burcu: Bu dönem aşk, hayatı ve çocuklar ile ilgili durumlar dikkat çekici olabilir, spekülatif kazançlardan uzak durulmalı özellikle borsa vs. vb.

Kova Burcu: Ev ve aile hayatında sorunlar baskı altında kalma, ebeveynler ile ilgili durumlar da dikkat çekici olabilir.

Balık Burcu: Yakın çevre, kardeşler ve akraba alanında iletişim sorunları baskı oluşturabilir, görüş ve düşüncelerinizde değişimler ve daha çok duygusal hisler ile hareket etme gibi olaylar olabilir.

 

Erkan Gözübüyükoğulları

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle