Şiir Kitabı ve İsmet Arasan Yorumu

Sending
User Review
0 (0 votes)

Anlamın Yaşı Küçük ve İsmet Arasan Yorumu

İsmet Arasan Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabı okuması.

Anlamin-Yasi-Kucuk-sukran-aydin-siir-kitabi-Ismet-Arasan-yorumu-1-1024x603 Şiir Kitabı ve İsmet Arasan Yorumu Anlamın Yaşı Küçük

İsmet Arasan

 

HUU !.. Şükran Aydın Şiiri     

                                      

Şair arkadaşımı ilk kitabındaki Mürekkep Acısı’yla tanımış, çok etkilenmiş ve sevmiştim. O zaman da ”içinde bir emir gürlüyordu… 2007 yılında kitaplaşan şiirleri,  “Anlamın Yaşı Küçükü on dört yıl bekledi. Bu arada doğru dürüst şiir yayınlamadı. Oysa ilk kitabının ardından ikinci kitabının taslağını benimle paylaşmıştı. Gizli gizli yazdı. Mağarasına çekildi ve ilk yola çıkarken kurduğu zaviyeyi terk etmedi:   “NeHissettinsO” demeye devam etti.

 

Bu yazı Aydın’ın şiirine öznel ve nesnel ama cesaretli, doğaçlama ve çalatuş yazılmıştır. Yazmak önünde sonunda, “küpün kendini sızdırmasıdır.Onun şiiri vardır. İmza gerekmez. Bu; meseledir. Bu sesin rengi koyudur, lacivert yakışır ama kırmızı olmasına da rastlanır; serttir. Bakarsınız  coşkusal / lirik değil, derinden bir öfkeyle beslenen, dobra ve irkiltici tonlarının ezgisi ile sarmaş dolaş olmuşsunuz.

 

anlamin-yasi-kucuk Şiir Kitabı ve İsmet Arasan Yorumu Anlamın Yaşı Küçük

 

Tuhaftır bu şiir içe dönüktür, metaforları sever, rumuzludur, kilitleri ve anahtarları gerektiğinde şangırdayan bir cabbarlık, baskılanmış ve yorgun kadın bireyliği… Perdeli, mesafeli olmanızı telkin eden bir dünyanın eşiğinde olduğunuzu hissedersiniz. O nedenle, bu şiir dünyasına destursuz giremezsiniz, girseniz de evde kimse yoktur! En doğrusu,”Huuu ! diye seslenmek, izin istemektir.

 

Zekâ ve akıl şiirin düşmanı mıdır? Yoldaşı olsun ama, onun var oluşu gnostiktir. Aklın kurgusallığına değil, kendi kendini yazdıran bir kaynağı annesi kabul eder ve ondan emzirilir. Şairin kalbinden haykıran ve perdeleri, göksel bir ezgi ile ilişkisi nerede başlar ve biter? Hatta gramer bile şiirin üst dili karşısında şaşalamaz mı? Aydın’ın şiirinde mazbut, giyinik ve tetikte bir yön var. O; uçurumun kıyısında dolaşır, acaba onun yerine uçumların kanatlarına kendini teslim edebilmeyi bu dünyada ister mi? Bir çekinisi mi var?

 

Örtülmüş anlam, henüz “anlamın yaşının küçük olmasında mı saklanmaktadır? Şair, bereketini “döke saça, özgürlüğünün ve biricikliğinin varoluşsal kalelerini toplumsal uzlaşmalara mevzi mevzi terk etmekle ya da sürekli savunmakla; yazdıklarıyla yanmayı seçmek arasındaki yol ayrımına hızla yol almaktadır. Bu yol ayrımı, şiirin yüce makamının olmak için yaşarken öl ve sesini farkındalık içinde öyle ayarla, gürlek emridir… Bu hal, bütün sanatçıların trajik kaderi olmalıdır. Trajiktir ve eserlere dönüşen  bir yaşantıya çağrıdır.

 

Sözün özü Şükran Aydın şiiri, bütünlüğümüzü olumlayan cerayana katkı sunuyor. Yolu açık, şiiri berk, ışığı çok olsun ! Şükran Aydın’ın yeni yazdığın her şiiri heyecanla okumaya devam edeceğim.

İsmet Arasan

24.02.2021

 

Gnostik: “sezgi veya tefekkür yoluyla edinilebilen bilgi”.

Lirik: esinle dolu, coşkulu, coşkun,.genellikle kişisel duyguları dile getiren.

Çalatuş: çalakalem.

 

Şükran Aydın Notu: İsmet Arasan’la şiir vesilesiyle nasıl tanıştığımı  buradaki yazıda anlattım, merak ederseniz.

 

 

İsmet Arasan Kimdir?

Biyografi

 

 

Mürekkep Acısı / Anlamın Yaşı Küçük’e Yorumunuz?

Mürekkep Acısı ve Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabını okuduğunuzda oluşan düşünce, yorum, analiz ve his…lerinizi aşağıdaki yorum bölümüne iletebilir misiniz? Ad soyadınız, iletişim bilgilerinizi de eklerseniz sevinirim. Teşekkürler.

 

 

Anlamın Yaşı Küçük Şiir Kitabında Hissedilenler

Hayrettin Geçkin

Ahmet Günbaş

Nesrin İnankul

Bülent Güldal

Hülya Tozlu

Ayşegül Asar

Adil İzci

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabında Hissedilenler

Hüseyin Avni Cinozoğlu

Z. Nesrin G. İnankul

Aslıhan Tüylüoğlu

Engin Turgut

Ruşen Hakkı

Hülya Tozlu

Özcan Ünlü

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

Şükran Aydın Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

 

 

Mürekkep Acısı  / Anlamın Yaşı Küçük Kitabını Satın Almak

Kitapları imzalı satın almak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Teşekkür ederim.

 

Sayfa 25.02.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle