Şiir Kitabı ve Ayşegül Asar Yorumu

Sending
User Review
0 (0 votes)

Anlamın Yaşı Küçük ve Ayşegül Asar Yorumu

Ayşegül Asar Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabı okuması.

Anlamin-Yasi-Kucuk-sukran-aydin-siir-kitabi-Aysegul-Asar-yorumu-e1614164543212 Şiir Kitabı ve Ayşegül Asar Yorumu Anlamın Yaşı Küçük

Ayşegül Asar

 

Anlamın Yaşı Küçük / Şükran Aydın

 

Şiir Şükran Aydın’ı önce Mürekkep Acısı‘nda bildim. O, “Ölümün kitabında kaç sayfadır yaşam?” derken sanki soğuk bir bıçak ucunu yüreğimize değdiriyordu. Bu ürpertinin ardından gelen şu dizeler ise, yolculuğunun sonunda yaşamdan süzdüğü, ter ve gözyaşı karışmış bal damlalarıydı adeta:

 

ömrümüz birkaç an’dır
yalanı bırakıp gerçeği andır

 

Mürekkep Acısı’nda tanıdığım o zamansız, mekansız ve yorulmasız seyyah, yıllar içinde yeni keşifler yapmış, derin gören gözünü bir makineye dönüştürmeyi de bilmişti. Fotoğraflarla dizelerin birbirini anlamlandırdığı, tamamladığı muhteşem güzellikler şeklinde sundu bize Şükran, tanıklığını. Ve bu tanıklıktan beslenen dizeler uçtu uçtu, çok güzel bir kitap oldu ve avuçlarımıza kondu: Anlamın Yaşı Küçük

 

Dağın eteğinin kaldırılıp bakıldığı yerde” idi Şükran, “köprüy(dü) biri(n)den diğeri(n)e“, şamandı, soluktan ötesini bilmenin peşindeydi; kim olduğunu bulmak, insanı anlamak derdindeydi, “eni su sonu su / neyi oluruz bu evrenin” türküsüyle. Süleyman’dan anahtarlar sormakta, şifreler almaktaydı. İnsanbul’da bir kadındı ve “kadın uçurumdur” diyerek bizi paraşütsüz yamaçlara bırakıyordu. 

 

Noktada / evrende bizi hem içeriye hem dışarıya doğru sonsuz ve soluksuz bir yolculuğa çıkarıyor Şükran. Her dizede yol çatallanıyor, her çataldan binlerce başka yol ayrılıyor ve bir bakmışız ki, yaşam ağacının sonsuz dalları arasında yitip gitmişiz. Tam da istediğimiz gibi, hiçliğe doğru. 

Mürekkep kağıda damlamış bir kere. Acısı çıkar mı bünyeden artık? “Dermanım, derdimdir”, ne de olsa.

Dokunur kalem
Nükseder hastalığımız

İnsan olmanın peşinde, hakikatin izinde; gördüğün, bildiğin ve söylediğin her şey için sana minnettarız, şiir Şükran Aydın. Sen, büyücünün kuzeni değil, ta kendisisin.

Ayşegül Asar

21.02.2021

 

 

Mektup: 1

Merhaba!

Ben Ayşegül ASAR. Bugün çok sevgili İsmet Arasan size benden bahsetmiş olacak. Ben şu tepesine uçak düşme korkusu taşıyan kızım:) Sizde de aynı durumun olmasına nasıl şaşırdım, bilemezsiniz! Müsait olduğunuz bir zamanda sizinle tanışmayı çok isterim. Bu arada, İsmet Hocam rahatsızlığınızdan bahsetti. Çok üzüldüm, çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda şifa bulursunuz.

 

Yine İsmet Hocam sayesinde Web sitenizi ziyaret etme fırsatına eriştim ve iç dünyanız beni büyüledi! Özellikle biyografiniz çok şairane bir üslupla yazılmış, gerçekten muhteşem…

 

İlk kez ve iş yerinden yazdığım için biraz tutuk kaldım, kusura bakmayın. En kısa zamanda tanışabilmek dileğiyle sevgilerimi gönderiyorum.

Not: Dün gece de yine gökyüzünden uçak düştüğünü gördüm, bu sefer olay Almanya’da cereyan etti ve ben cep telefonuna çekilmiş görüntülerden izledim bunu. Hayırdır inşallah!!!

Ayşegül ASAR

23.05.2007

 

Mektup: 2

Merhabalar Ayşegül Asar ve bu mektuplaşmayı okuyan Sevgili Siz/ler;

Mürekkep Acısı şiir kitabı yayınlanmasının ardından Hüseyin Alemdar hem edebi dergiler hem de edebi etkinliklerden beni haberdar ediyordu. 09 Ocak 2007 Cemal Süreya Anma Etkinliğinden bahsetmişti,  eğer yanlış hatırlamıyorsam Barış Manço Kültür Merkezi Kadıköy’de idi. Katıldım. Oradaki birkaç şair arkadaşla karşılaştım, bir grup Cemal Süreya severle birlikte Mehmet Ali Işık‘ın Hatay Restaurantına (adı konmamış Cemal Süreya Müzesi/ Cemal Süreya’nın hayatta iken sık sık uğradığı mekan) gittik, gitmesine de  birçok kimseyi de tanımıyordum. İsmet Arasan (belgesel film yönetmeni/şair) ile aynı masada imişim, kalkar ayak bir tanışma oldu, uzun kalamayacağım için tanışmanın geri kalanına kalamadım, kartını uzattı. Sonraki zamanda aradım, tanıştık, haberleştik, o  vakitler Ayşegül Asar’a benden bahsetmiş, Ayşegül Asar‘la da aşağıdaki mektup sonrası, İsmet Arasan’ın İstanbul Avrupa yakasında bir belgeselinin gösteriminde tanışmıştık.

 

Mürekkep Acısı çok güzel kapılarla karşılaşmama vesile oldu. O kapılar bazen pencere oldu daha uzaklara bakmamı sağlayan, bazen yol oldu yolculuklara (kendime ve ileriye doğru giden) çıkmama vesile olan.

 

JCI İstanbul Crossroads Uluslararası Kısa Film Festivali, 2006 yılından beri JCI (Junior Chamber International) İstanbul şubesi tarafından düzenlenen ve dünyada kültürler arası iletişimi destekleyerek göç konusunda küresel bilinci oluşturmak amacıyla hazırlanmış kısa filmlerin yarıştığı uluslararası kısa film festivalini yöneten Vedat Akman ile JCI bünyesindeki görüşmemizde konuya ilgi duymuş, göç içerikli kısa bir dörtlük yazmış onu da şu an hatırlayamadığım birisi müzik yapmıştı. İşte tam bu sıralar 25.01.2007 günü “göç” şiirini yazmıştım.

 

Göçmen ben olsaydım nasıl hissederdim diye düşündüğümde, yabancı bir ülkede korkunun, endişenin, kaygının, ait olamamanın, köklenemeyişin, yabancılığın dibinde bir insanın ruhunu;

ısrarla bir uçak üzerime düşerse

göç ülkemde nasıl “imdat!” diye bağıracağımı bilmiyorum

hem kaçınılmaz hem de inanılmaz bir korkuyla korkuyorum” diyen dizelerle yazmıştım.

Meğer Ayşegül Asar da bir göçmen olmayarak aynı korkuya sahipmiş, bilmeden dokunmuşum.

 

Hissetmek ve şiir dokunan bir şey.

İyi ki hissetmişm, iyi ki kaleme almışım, iyi ki kısmet oldu da Anlamın Yaşı küçük şiir kitabıyla yayınlamışım.

 

O vakit muhakkak yukarıdaki mektuba cevap vermişimdir, her ne kadar kaydı artık yoksa da.

 

Ayşegül Asar, geçen sürede evlendi, çocuğu oldu başka şehre yerleşti, aradan 15 yıl geçti, dostluğumuz geçmedi.

 

En son ettiği telefonda kitap ne oldu diye sordu, her şey tamam da, kapağın dizaynı için birkaç kişiyle görüştüm, hep son dakika yoğun olduklarını söylediler ve haftaya baskıya gitmesi lazım ortada bir şey yok dedim.

 

Ayşegül Asar, eşim o işlerden anlar dedi. Eşi Salih Zeyhan ile bu vesile ile tanıştık. Sağ olsun yazılım, bilgisayar, grafik bilgisini esirgemedi ve “şiir I şükran aydın” ifadesiyle minik ancak sihirli bir dokunuş yaptı.

 

İşte elden ele, eklene eklene, birike birike, kocamanlaşan bir yaşam  benimkisi.

Her şey parçalardan oluşuyor ve tüm parçalarla, parçalarımla ben, benim.

 

Teşekkürler hayat ve teşekkürler anlam ve kıymet veren dostlar, tüm iletişim ve katkınız için

 

Sevgilerimle

şükran aydın

24.02.2021 13:00

 

 

Mürekkep Acısı / Anlamın Yaşı Küçük’e Yorumunuz?

Mürekkep Acısı ve Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabını okuduğunuzda oluşan düşünce, yorum, analiz ve his…lerinizi aşağıdaki yorum bölümüne iletebilir misiniz? Ad soyadınız, iletişim bilgilerinizi de eklerseniz sevinirim. Teşekkürler.

 

 

Anlamın Yaşı Küçük Şiir Kitabında Hissedilenler

Hayrettin Geçkin

Ahmet Günbaş

Nesrin İnankul

Bülent Güldal

Hülya Tozlu

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabında Hissedilenler

Hüseyin Avni Cinozoğlu

Z. Nesrin G. İnankul

Aslıhan Tüylüoğlu

Engin Turgut

Ruşen Hakkı

Hülya Tozlu

Özcan Ünlü

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

Şükran Aydın Mürekkep Acısı Şiir Kitabı

 

 

Mürekkep Acısı  / Anlamın Yaşı Küçük Kitabını Satın Almak

Kitapları imzalı satın almak için iletişim formunu kullanabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaşır mısınız?

Teşekkür ederim.

 

Sayfa 24.02.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle