Çığlık

Sending
User Review
0 (0 votes)

Çığlık  (Çığ/lık)

Çığlık (çığ/lık) Anlamın Yaşı Küçük şiirlerindendir.

 

ciglik-siiri-sukran-aydin-anlamin-yasi-kucuk-nehissettinseo-2 Çığlık Anlamın Yaşı Küçük

 

Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabı dosyası, ağırlıkla 2007’de hazır olan bir dosya idi. Yayımlamaya niyet ettiğimde bir yakınımın kanser olduğunu öğrendim. İlk defa karşılaştığımız hastalığın araştırılması, tedavisi ve ilgilenilmesi olağan olarak önceliğim oldu. Bir kitabı yayımlamak demek, ömür boyu bakılacak çocuk gibi onu doğurmak demektir, yayımladım bitti diyemezsiniz, sürekli peşinde olmanız gerekir. En azından ben böyle hissettiğim için, o an ardından koşturamayacağım çocuğu doğurmak istemedim. Sonra hayal ettim ha bugün ha bu yıl ha bundan sonra ha ondan da sonra. Önceleri hayat pek fırsat vermedi. Sonra da ben fotoğraf, tabiat yürüyüşleri ve bisiklet sevdasına düştüm. Şiir yazmaya da ara vermiştim. Şöyle demiştim kendime; Mürekkep Acısı kitabını ve şiirlerini yoğun yaşanmışlığın ardından ortaya koymuştum, şimdi tekrar yaşamalıyım, yaşadıkça yazmalıyım, masa başı şiiri yazmamalıyım, dedim demesine ve kendimi yaşama verdim, lakin bu sefer üzerime suskunluk geldi. Yazmak konuşmaktır. Konuşmayı bıraktım. Zaman geçti. İçime bir ateş düştü. Şiirler başka bir dilde daha okunabilecekse yayımlamalıyım dedim. İşte Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabını tek bir hayalle yayımladım. Başka dillere çevrilmesi amacı, hayali, arzusu, ateşi, niyeti, gayreti ve tek hedefi ile susumu dillendirdim.

 

 

Çığlık Sessiz de Olabilir

Niye anlattım bu kadar detayı? Hani şarkı diyor ya “bu kadar yürekten çağırma beni,bir gece ansızın gelebilirim”. Kalbimin niyet ateşi o kadar içtendi ki, “zamanı gelmiş bir ordunun önünde hiçbir şey duramaz” sözünü bir muzice olarak yaşamaya başladım. Ben mucizelere alışkınımdır. O mucizeler için, içten bir niyet yeter. Olmazlar olurlara döner ve ben onların karşıdan koşarak gelmelerini görürüm. Bu görmelere kadar, madenlerde kazı yaparım kapkaranlık sonsuz umutsuzluk içinde. Sancı çekerim. Olur mu ki? diye diye. Koşar koşar çabalarım. Çabaladıkça bilgim artar. Bilgi artınca denizler yükselir. Kulaç atmaktan yorulurum. Açık denizleri unutmak zorunda hissede hissede karaya döneyim bari derim. Karaya dönerken, ucu açık denizden mineraller, yosunlar, canlılar, cansız canlılar ve dahası denizin ruhu da kalkıp karaya gelmiş olur, tam karaya yorgun, yılgın, beklentiden boğulmuş olarak düştüğümde. İşte mucizeyi o an gördüğümde, iyi ki derim, dünyaya gelmenin evet bir güzelliği ve anlamı var. Anlam kelimesinden deliririm. Sevinçten ölecek olurum. Ölmemek için nefes alırım. Nefesimi veririm şükürle.

 

 

Çığlık Arapça Çevirisine Nasıl Erişti?

Türkçeden Arapçaya, Arapçadan Türkçeye çeviriler yapan Prof. Mehmet Hakkı Suçin’e Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabını 22 Ocak 2021’de kendisine yolladığımda içimde sessiz bir çığlık vardı, acaba benim şiirlerimi de çevirir mi diyen. Dedim ya çığlık sessizdi, bunu hiçbir şekilde kimseye ve kendisine söylemedim. Sağolsun nezaket edip iadeyi ziyaret misalı iki kitabını (Adonis İşte Budur Benim Adım, Yedi Askı Şiirleri) takdim etti. Birbirini tanımayan iki insanın iletişimi de pek ala mümkün. 

 

iste-budur-benim-adim Çığlık Anlamın Yaşı Küçük

 

23.07.2016 08:55 Cumartesi Çığlık şiirini yazdım.

15.01.2021 Anlamın Yaşı Küçük kitabına giren çıkan şiirler derken, çığlık kalanlardan olup, kitap yayımlandı.

22.01.2021 Mehmet Hakkı Suçin’e takdim ettim.

16.04.2021 Mehmet Hakkı Suçin instagram hesabından Mürekkep Acısı şiir kitabından “bağ”, Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabından “çığlık“ı çevirmiş. Ve,”şair okurunu anlamı birlikte inşa etmeye ve çoğaltmaya davet ediyor” notuyla paylaşmış.

 

Niyet denizinde niyetimi Tanrı çekmiş. Teşekkür ederim Tanrı. Teşekkür ederim Mehmet Hakkı Suçin gönlünüze, emeğinize sağlık.

ciglik-siiri-sukran-aydin-anlamin-yasi-kucuk-nehissettinseo-e1621266876198 Çığlık Anlamın Yaşı Küçük

Bitti mi?

 

Bitmez.

 

O çeviri paylaşımını okuyan, İran Tahran’da yaşayan, Farsa Edebiyatı okuyan bir başka gönül şiirlerinizi çevirmek isterim dedi. Kalp atınca delicesine ve içten içe bir gizle duyuluyor üstadım. Bu bahsi ayrıca yazacağım.

 

Altı üstü üç dize deme dostum. İşleyince içe çok dize olabiliyor/muş. (Bu cümleyi şunun için kurdum: beni yakından tanıyanlar, eleştiriye ummandan küçük denizden büyük şekilde açık olduğumu bilirler, ben de bilirim, lakin kısa şiirlerimden dem vurarak, kısa şiirleri aforizma gibi değerlendirilmesine, elimde olamadı incindim. O da düşüncedir kabul. Gönül, dağdan, taştan incinmiyor da bir az görmeye inciniyor. Olur öyle şeyler. Oluyor öyle şeyler.

 

Bunun dışında birkaç şiirim Mojtaba Nahani ve Masoumeh Khalili‘nin katkısıyla Farsçaya çevrildi. Dilerim Farsça ve Arapça olarak tüm kitabın çevirisi de olur. Şimdi tüm kitap İngilizceye çevriliyor. Kısmet olursa ondan sonra ver elini dünya. Amin.

 

Sevgiler

Şükran Aydın

17.05.2021 17:46

 

 

Çığlık  (Çığ/lık)

 

hepsi

beni bana söyleyip gitti

şimdi ben, beni kime söyleyeyim?

 

Anlamın Yaşı Küçük   şiir  |  Şükran Aydın

 

 

Şiirin Arapça Çevirisi

 

صراخ

كلُّهم حدَّثوني عنّي وانصرفوا

والآن لِمَن أُحدِّثُني؟

 

Çevirmen/Translator (Arapça): Prof. Mehmet Hakkı Suçin

 

 

Mehmet Hakkı Suçin Kimdir?

Biyografi

 

 

Anlamın Yaşı Küçük Şiir Kitabı

23.07.2016 08:55 Cumartesi günü yazdığım çığlık (çığ/lık) şiiri Ocak 2021’de yayımlanan Anlamın Yaşı Küçük şiir kitabında yer almıştır.

https://nehissettinseo.com/anlamin-yasi-kucuk/

sukran-aydin-Anlamin-Yasi-Kucuk-Siir-Kitabi-satisi Çığlık Anlamın Yaşı Küçük

 

Kitabı İmzalı Edinmek 

https://amazon.com.tr , https://trendyol.com, https://hepsiburada.com, https://heryerdekitap.com adreslerinden adınıza imzalı satın alabilirsiniz.

 

 

Çığlık Şiirini Siz Hangi Dile Çevirmek İstersiniz?

Bir başka insana da ulaşmak, sizin o çeviri yeteneğinizde. Yeteneğinizi konuşturmak ve sunmak isterseniz, minnettarlıkla kabul ederim. Çevirinizi burada adınızla yayınlamak isterim. Teşekkür ederim.

 

 

Diğer Şiirler

https://nehissettinseo.com/siir/

 

 

Mürekkep Acısı Şiir Kitabı ve Yorumlar

https://nehissettinseo.com/murekkep-acisi/

 

 

Çığlık Şiirinde Ne Hissettiniz?

Bana göre, şiir; en kısa roman ve şair bir büyücüdür.

Şiir, sizce nedir? Yukarıdaki şiir, size neler söyledi? 

Aşağıdaki yoruma yazarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

 

 

Çığlık Şiirini Paylaşır mısınız?

Şiiri beğendiyseniz, rica etsem aşağıdaki/yandaki butonları kullanarak paylaşabilir misiniz? 

Teşekkür ederim.

 

Bu yazı 25.05.2021 tarihinde güncellenmiştir.

Yazar

İlgili Yazılar

Yorum Ekle